Licensed to Furman University - SC   HY-TEK's Meet Manager 4/9/2011 05:36 PM

                        Furman Invitational - 4/9/2011                        

                               Furman University                              

                                    Results                                   

 

Women 100 Meter Dash

=========================================================================

    Name                    Year School                  Seed    Prelims

=========================================================================

Preliminaries

  1 Walker, Gabby                Usc Upstate            12.72      13.28q

 

Women 200 Meter Dash

================================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points

================================================================================

Finals

  1 Adams, Phylicia              Emory                  27.89      27.15 

  2 McChristian, Erin            Furman                            28.08 

 

Women 800 Meter Run

================================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points

================================================================================

  1 Barker, Erin                 Furman               2:19.41    2:18.83 

  2 Cantwell, Shannon            Furman               2:31.29    2:28.46 

  3 Pyle, Lucy                   Emory                2:27.45    2:29.14 

  4 Edwards, Calleson            Emory                2:26.89    2:32.39 

  5 Wells, Abby                  Spartanburg          2:40.00    2:33.83 

  6 Kaiser, Nikki                Spartanburg          2:40.00    2:40.24 

  7 Canale, Angela               Brevard              2:28.00    2:47.06 

 

Women 1500 Meter Run

================================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points

================================================================================

  1 Barker, Erin                 Furman               4:51.00    4:41.71 

  2 Burnett, Lisa                Unattached                      4:43.21 

  3 Callahan, Jenna              Furman               4:46.42    4:43.77 

  4 Burton, Catherine            Furman               4:48.93    4:51.48 

  5 Wirzba, Emily                Furman               4:51.17    4:56.65 

  6 McLean, Teal                 Spartanburg                     5:02.43 

  7 Canale, Angela               Brevard              5:07.00    5:27.63 

  8 Wells, Abby                  Spartanburg          5:31.10    5:35.31 

  9 Kaiser, Nikki                Spartanburg          5:30.17    5:35.63 

 

Women 5000 Meter Run

================================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points

================================================================================

  1 Kowalski, Chloe              Furman              18:24.29   18:23.0h 

  2 Mosteller, Brooke            Furman              18:13.00   18:30.0h 

  3 Means, Julia                 Furman              19:06.69   18:47.0h 

  4 Mizok, Lindsay               Montreat            19:12.55   19:14.0h 

  5 Pate, Jessica                Furman              19:34.61   19:52.0h 

  6 Regan, Maryclaire            Emory               19:40.55   19:54.0h 

  7 Bryant, Julia                Furman              19:49.98   20:05.0h 

  8 Quinley, Hannah              Spartanburg         20:33.68   20:22.0h 

  9 Liddy, Caroline              Wofford             20:00.00   20:48.0h 

 10 Yancey, Nicole               Usc Upstate         21:30.00   21:30.0h 

 11 Harris, Shelby               Wofford             20:30.00   22:08.0h 

 12 Davey, Allison               Furman              21:00.00   22:40.0h 

 13 Tapp, Pearce                 Wofford             21:00.00   23:05.0h 

 

Women 100 Meter Hurdles

=========================================================================

    Name                    Year School                  Seed    Prelims

=========================================================================

Preliminaries

  1 Holmes, Misha                Furman                 15.12      15.14q

  2 Lukacena, Katlyn             Montreat               15.30      15.85q

  3 Neely, Kathryn               Usc Upstate            15.78      16.05q

  4 Blocker, Laterrica           Usc Upstate            18.00      19.42q

  5 Farler, Erica                Usc Upstate                       21.23q

 

Women 400 Meter Hurdles

================================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points

================================================================================

Finals

  1 Diggs, Charlotte             Emory                1:05.77    1:04.74 

  2 Okafor, Ijeoma               Emory                1:07.65    1:08.04 

  3 McChristian, Erin            Furman               1:09.29    1:08.22 

  4 Browne, Alison               Emory                1:08.96    1:11.66 

  5 Garcia, Anamalia             Spartanburg          1:09.37    1:14.05 

 

Women 3000 Meter Steeplechase

================================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points

================================================================================

  1 Gelb, Sara                   Emory               11:50.41   11:37.56 

  2 Shelton, Rebecca             Furman              11:42.00   11:51.69 

  3 Lorch, Meredith              Emory               11:55.19   12:06.74 

  4 McLean, Teal                 Spartanburg                    12:33.57 

  5 Transue, Laura               Usc Upstate         12:05.00   12:35.84 

  6 Garcia, Anamalia             Spartanburg                    14:32.37 

 

Women 4x400 Meter Relay

================================================================================

    School                                               Seed     Finals  Points

================================================================================

  1 Furman  'A'                                       4:03.02    4:08.60 

     1) Ositelu, Monique                2) Callahan, Jenna               

     3) Holmes, Misha                   4) Wilton, Alexa                 

  2 Usc Upstate  'A'                                  4:14.00    4:13.22 

     1) Sang, Jemeli                    2) Tangwar, Joan                 

     3) Chelulei, Carolyne              4) Edmond, Ashley                

  3 Spartanburg Methodist  'A'                        4:03.00    4:33.69 

     1) Chaney, Hannah                  2) Garcia, Anamalia              

     3) Kaiser, Nikki                   4) Lindsey, Logan                

  4 Usc Upstate  'B'                                  4:15.00    4:38.63 

     1) Transue, Laura                  2) Alexander, Mary                

     3) Tangwar, Emily                  4) Walker, Lauren                

 

Women High Jump

================================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points

================================================================================

  1 Ford, Theresa                Emory                  1.63m      1.53m 

  2 Blocker, Laterrica           Usc Upstate                      J1.53m 

  3 Notis, Melissa               Emory                  1.53m      1.43m 

  4 Farler, Erica                Usc Upstate            1.60m      1.33m 

 

Women Pole Vault

================================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points

================================================================================

  1 Osborne, Abby                Usc Upstate            3.10m      2.75m 

  2 Wolber, Ann                  Emory                  2.50m     J2.75m 

  3 Diggs, Charlotte             Emory                  2.65m      2.45m 

 -- Minoofar, Emily              Usc Upstate            3.25m         NH 

 

Women Long Jump

================================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points

================================================================================

  1 Ford, Theresa                Emory                  5.07m      5.27m 

  2 Farler, Erica                Usc Upstate            4.32m      4.98m 

 

Women Triple Jump

================================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points

================================================================================

  1 Ameen, Khadijah              Emory                 10.40m     10.39m 

 

Women Shot Put

================================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points

================================================================================

  1 Olsen, Carolyn               Emory                 10.00m      8.65m 

 

Women Discus Throw

================================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points

================================================================================

  1 Ford, Theresa                Emory                 35.00m     38.00m 

  2 Pitman, Sarah                Emory                 30.00m     19.60m 

 

Women Hammer Throw

================================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points

================================================================================

  1 Pitman, Sarah                Emory                 26.10m     27.85m 

 

Women Javelin Throw

================================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points

================================================================================

  1 Ford, Theresa                Emory                 32.60m     31.04m 

  2 Minoofar, Emily              Usc Upstate           29.00m     25.93m 

  3 Pitman, Sarah                Emory                 30.90m     25.56m 

  4 Olsen, Carolyn               Emory                 30.00m     25.51m 

  5 Osborne, Abby                Usc Upstate           29.00m     24.44m 

  6 Olszweski, Lauren            Emory                 30.02m     24.31m 

  7 Ullrich, Bethany             Furman                           23.87m 

  8 Blocker, Laterrica           Usc Upstate           20.96m     18.44m 

  9 Farler, Erica                Usc Upstate                      14.28m 

 

Men 100 Meter Dash

=========================================================================

    Name                    Year School                  Seed    Prelims

=========================================================================

Preliminaries

  1 Meissner, Mike               Usc Upstate            11.00      11.20q

  2 Lanter, Pat                  Emory                  11.47      11.51q

  3 Lawal, Jide                  Emory                  11.56      11.55q

  4 Surfus, Erik                 Spartanburg                       11.78q

  5 Perkins, Courtlandt          Emory                  11.33      12.35q

 

Men 200 Meter Dash

================================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points

================================================================================

Finals

  1 Johnson, Matt                Usc Upstate            22.50      22.36 

  2 Meissner, Mike               Usc Upstate            22.61      22.37 

  3 Johnson, Michael             Usc Upstate            22.50      22.51 

  4 Rodriquez, Raul              Furman                            22.79 

  5 Lawal, Jide                  Emory                  24.00      23.79 

  6 Kelly, Michael               Furman                 24.77      24.24 

 

Men 400 Meter Dash

===================================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points

===================================================================================

  1 Johnson, Michael             Usc Upstate            49.74      48.96   1

  2 Johnson, Matt                Usc Upstate            49.09      49.81   1

  3 Duskin, Zach                 Furman                 50.76      50.50   1

  4 Rodriquez, Raul              Furman                 51.37      50.87   1

  5 Surfus, Erik                 Spartanburg            51.90      51.23   1

  6 Perkins, Courtlandt          Emory                  53.30      51.25   2

  7 Toney, Brian                 Furman                            52.80   2

  8 Cortellessa, Nick            Emory                  52.75      53.27   2

  9 Kelly, Michael               Furman                            53.89   2

 10 Watson, Jamey                Spartanburg            52.00      54.00   1

 11 Lukacena, Jordan             Montreat               54.90      54.02   2

 

Men 800 Meter Run

================================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points

================================================================================

  1 Given, Wilkerson             Furman               1:57.71    1:55.39 

  2 Campbell, Jason              Emory                1:54.23    1:56.05 

  3 Perez, James                 Furman               1:56.89    1:56.48 

  4 Klecker, John                Furman               1:56.00    1:58.03 

  5 Gregg, Aaron                 Emory                1:57.32    1:59.15 

  6 Sinor, Andrew                Furman               2:03.67    2:01.22 

  7 Gibbs, Erik                  Brevard              2:01.20    2:02.69 

  8 Rosen, Joel                  Emory                1:58.79    2:03.59 

  9 Dunn, Daniel                 Montreat             2:03.00    2:07.80 

 10 Thomas, Dustin               Usc Upstate          2:08.00    2:13.84 

 

Men 1500 Meter Run

================================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points

================================================================================

  1 Given, Wilkerson             Furman               4:00.30    3:53.61 

  2 Klecker, John                Furman               3:59.00    3:59.40 

  3 Perez, James                 Furman               4:09.00    4:02.72 

  4 Beckley, Ryan                Spartanburg          4:07.12    4:17.65 

  5 Heir, Manvir                 Emory                4:12.57    4:23.21 

  6 Dunn, Daniel                 Montreat             4:20.00    4:24.12 

  7 Howe, Hunter                 Montreat             4:30.00    4:25.20 

  8 Gibbs, Erik                  Brevard              4:20.00    4:27.76 

  9 Shore, Chris                 Brevard              4:23.32    4:28.78 

 10 Burnett, Robert              Usc Upstate          4:35.00    4:30.30 

 11 Grant, Ben                   Spartanburg          4:35.07    4:30.70 

 12 Mower, Josh                  Brevard              4:21.93    4:32.90 

 13 Taylor, Dylan                Usc Upstate          4:27.18    4:35.59 

 14 Lawson, Eric                 Emory                4:15.09    4:37.52 

 

Men 1 Mile Run

=========================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals

=========================================================================

  1 Caffe, Macklin               Ragged Mountain                 4:03.37 

  2 Jankowski, Dave              Zap Fitness                     4:05.19 

  3 Elliot, Matt                 Unattached                      4:06.09 

  4 Hudgins, Brandon             Appalachian Stat                4:08.31 

  5 O'Brien, Jimmy               Indiana Invaders                4:08.94 

  6 Gilmer, Lee                  Furman                          4:09.16 

  7 Burnett, Clay                Unattached                      4:15.02 

  8 Kemboi, Gilbert              Unattached                      4:16.28 

  9 Carrillo, Juan               Indiana Invaders                4:18.97 

 10 Clark, Chris                 Zap Fitness                     4:20.61 

 -- Speer, Eric                  Unattached                          DNF 

 

Men 5000 Meter Run

================================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points

================================================================================

  1 McGoogan, Charles            Furman              14:57.02   15:13.52 

  2 Caldwell, Christopher        Furman              15:04.78   15:35.83 

  3 Miller, Jay                  Furman              15:31.29   15:43.03 

  4 Hall, Ben                    Montreat            15:11.51   15:46.60 

  5 Waldrop, Austin              Citadel             15:57.17   16:13.05 

  6 Greathouse, Tyler            Furman              15:45.00   16:24.80 

  7 Morley, Brett                Spartanburg         16:22.66   16:25.71 

  8 Fleischhacker, Alex          Emory               16:30.18   16:37.72 

  9 Ledford, Dalton              Spartanburg                    16:40.22 

 10 Tager, Jordan                Brevard             16:30.00   16:41.49 

 11 Jarvis, Scott                Emory               16:10.09   16:58.38 

 12 Mower, Josh                  Brevard             16:32.00   17:03.07 

 13 Ashforth, Hank               Emory               16:36.09   17:31.96 

 14 Blackwell, Dylan             Spartanburg         16:40.89   17:38.52 

 15 Schneider, Ethan             Spartanburg                    18:17.27 

 16 Shore, Chris                 Brevard             17:08.00   18:30.43 

 17 Tapia, Tiffen                Brevard             17:02.00   18:46.32 

 18 Cooke, Tyler                 Spartanburg                    19:23.69 

 

Men 110 Meter Hurdles

=========================================================================

    Name                    Year School                  Seed    Prelims

=========================================================================

Preliminaries

  1 Wheeler, Ben                 Usc Upstate            14.25      14.61q

  2 Curry, Brandon               Usc Upstate            14.84      14.87q

 

Men 400 Meter Hurdles

================================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points

================================================================================

Finals

  1 Powers, Joshua               Usc Upstate            55.00      57.93 

  2 Hall, Noah                   Montreat                        1:00.53 

 

Men 3000 Meter Steeplechase

================================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points

================================================================================

  1 DeHondt, Christopher         Spartanburg         10:00.79   10:42.92 

  2 Williams, Josh               Spartanburg                    11:21.31 

  3 Ledford, Dalton              Spartanburg                    13:05.08 

 

Men 4x100 Meter Relay

================================================================================

    School                                               Seed     Finals  Points

================================================================================

  1 Usc Upstate  'A'                                    43.01      43.32 

     1) Wheeler, Ben                    2) Curry, Brandon                

     3) Goggins, Perrish                4) Meissner, Mike                

 

Men 4x400 Meter Relay

================================================================================

    School                                               Seed     Finals  Points

================================================================================

  1 Spartanburg Methodist  'A'                        3:40.00    3:37.23 

     1) Surfus, Erik                    2) Watson, Jamey                 

     3) Blackwell, Dylan                4) Beckley, Ryan                 

  2 Montreat  'A'                                     3:45.00    3:38.18 

     1) Lukacena, Jordan                2) Hall, Noah                    

     3) Parker, Billy                   4) Howe, Hunter                  

 

Men High Jump

================================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points

================================================================================

  1 Goggins, Perrish             Usc Upstate            2.07m      2.08m 

  2 Pruente, Brad                Emory                  1.88m      1.83m 

  2 Ghasem, Wesley               Emory                  1.73m      1.83m 

  4 Parker, Billy                Montreat               1.85m      1.73m 

 

Men Pole Vault

================================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points

================================================================================

  1 Crawford, Justin             Usc Upstate            4.65m      4.30m 

  2 Nader, Somon                 Emory                  4.00m      3.85m 

 

Men Long Jump

================================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points

================================================================================

  1 Goggins, Perrish             Usc Upstate            7.12m      6.80m 

  2 Lanter, Pat                  Emory                  6.54m      6.32m 

  3 Pruente, Brad                Emory                  6.25m      6.24m 

  4 Parker, Billy                Montreat               6.28m      6.22m 

  5 Fowler, Xavier               Emory                  6.12m      5.86m 

  6 Montenegro, Giorgio          Furman                 5.93m      5.73m 

 

Men Triple Jump

================================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points

================================================================================

  1 Fowler, Xavier               Emory                 14.09m     13.61m 

 

Men Shot Put

================================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points

================================================================================

  1 Euwer, Ben                   Emory                 13.56m     13.15m 

  2 Des Marais, Scott            Furman                14.05m     12.75m 

  3 McCurry, Andrew              Wofford                          11.04m 

  4 Ervin, Derek                 Spartanburg                       8.34m 

 

Men Discus Throw

================================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points

================================================================================

  1 Sugishita, Kenneth           Unattached            49.80m     48.86m 

  2 Des Marais, Scott            Furman                42.76m     42.40m 

  3 Chapman, Eric                Usc Upstate           45.10m     41.17m 

  4 Caballero, James             Unattached            39.60m     39.30m 

  5 Euwer, Ben                   Emory                 39.17m     37.55m 

  6 McCracken, Brian             Wofford                          33.27m 

  7 Ervin, Derek                 Spartanburg           15.20m     28.60m 

 

Men Hammer Throw

================================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points

================================================================================

  1 Chapman, Eric                Usc Upstate           47.93m     50.32m 

  2 Sugishita, Kenneth           Unattached            45.00m     49.90m 

  3 Euwer, Ben                   Emory                 47.20m     47.95m 

  4 Caballero, James             Unattached            39.50m     44.90m 

 

Men Javelin Throw

================================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points

================================================================================

  1 Toney, Brian                 Furman                45.00m     47.50m 

  2 Pruente, Brad                Emory                 44.48m     42.62m 

  3 McCurry, Andrew              Wofford                          39.66m 

  4 Ledford, Dalton              Spartanburg                      34.99m 

  5 Spencer, Phillip             Wofford                          34.08m