Licensed to Perfect Timing Group - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 3/19/2011 04:31 PM
                  Emory Invitational - 3/18/2011 to 3/19/2011                  
                        Emory University - Atlanta, Ga.                        
                                    Results                                    
 
Women 100 Meter Dash
=================================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Goode, Tiarra                Birmingham-S           12.50      12.73q -0.3  2 
  2 Rogers, Ky'Laine             Oglethorpe             12.93      12.86q -0.9  3 
  3 McCullough, Jasmine          Emory                  12.59      12.96q -1.2  1 
  4 Simonoff, Alexandra          NYU                    13.43      13.09q -1.2  1 
  5 Adams, Alycia                Emory                  12.60      13.32q -1.2  1 
  6 Cochran, Grace               Birmingham-S           12.78      13.44q -0.3  2 
  7 White, Catherine             Hope                   13.30      13.46q -0.9  3 
  8 Kreichelt, Emily             Hope                   13.30      13.51q -0.3  2 
  9 Adams, Phylicia              Emory                  13.09      13.66  -0.3  2 
 10 Sayon, Cherie                Clayton Stat           13.99      13.77  -0.9  3 
 11 Jenkins, Kyana               Oglethorpe             13.00      13.80  -1.2  1 
 12 Smiley, Margaret             NYU                               14.07  -0.3  2 
 13 Glomski, Kaitlin             Hope                   13.45      14.12  -0.3  2 
 14 Valentine, Natalia           Clayton Stat           14.08      14.18  -0.9  3 
 15 McGruder, Dior               Clayton Stat           14.70      14.59  -1.2  1 
 16 Fama, Victoria               NYU                               14.65  -1.2  1 
 -- Gellert, Rachel              NYU                    13.01        DNF  -1.2  1 
 -- Davis, Nicole                Unattached             11.99     X12.45  -0.9  3 
 
Women 100 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1 Goode, Tiarra                Birmingham-S           12.73      12.29   2.7  10   
  2 Rogers, Ky'Laine             Oglethorpe             12.86      12.55   2.7   8   
  3 McCullough, Jasmine          Emory                  12.96      12.76   2.7   6   
  4 Adams, Alycia                Emory                  13.32      12.97   2.7   5   
  5 Simonoff, Alexandra          NYU                    13.09      13.07   2.7   4   
  6 Cochran, Grace               Birmingham-S           13.44      13.15   2.7   3   
  7 White, Catherine             Hope                   13.46      13.34   2.7   2   
  8 Kreichelt, Emily             Hope                   13.51      13.37   2.7   1   
Preliminaries
  9 Adams, Phylicia              Emory                  13.66                  
 10 Sayon, Cherie                Clayton Stat           13.77                  
 11 Jenkins, Kyana               Oglethorpe             13.80                  
 12 Smiley, Margaret             NYU                    14.07                  
 13 Glomski, Kaitlin             Hope                   14.12                  
 14 Valentine, Natalia           Clayton Stat           14.18                  
 15 McGruder, Dior               Clayton Stat           14.59                  
 16 Fama, Victoria               NYU                    14.65                  
 -- Gellert, Rachel              NYU                     DNF                   
 
Women 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
Finals
  1 Reynolds, Alisha             Emory                1:01.01      59.93   1  10   
  2 Wilton, Alexa                Furman                 59.78    1:00.42   1   8   
  3 Carlson, Katie               Hope                 1:02.50    1:02.60   1   6   
  4 Foust, Raven                 Oglethorpe           1:03.42    1:02.64   2   5   
  5 Javois, Gisele               Clayton Stat         1:05.08    1:03.29   2   4   
  6 Streelman, Emily             Hope                 1:04.00    1:04.64   2   3   
  7 Von Berg, Olympia            NYU                  1:05.00    1:05.51   2   2   
  8 Richardson, Jhaquil          Clayton Stat         1:05.00    1:05.61   2   1   
  9 Marshall, Tamara             Clayton Stat         1:03.00    1:05.74   2 
 10 Calyore, Catherine           Hope                 1:02.00    1:05.91   1 
 11 Bromirski, Elizabeth         Birmingham-S         1:02.30    1:07.50   1 
 
Women 200 Meter Run
=================================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Rogers, Ky'Laine             Oglethorpe             25.98      26.24q -0.8  4 
  2 Belmont, Starr               Furman                 27.23      26.67q -0.8  4 
  3 Adams, Alycia                Emory                  26.50      26.77q -1.0  2 
  4 Monroe, Morgan               Emory                  27.65      27.17q -2.0  1 
  5 Reynolds, Alisha             Emory                  27.39      27.38q -0.8  4 
  6 Cochran, Grace               Birmingham-S           26.00      27.45q -1.6  3 
  7 Kreichelt, Emily             Hope                   27.60      27.78q -1.0  2 
  8 Adams, Phylicia              Emory                  28.75      28.15q -1.0  2 
  9 Foust, Raven                 Oglethorpe             28.19      28.29  -0.8  4 
 10 Schwark, Caitlin             Hope                   27.90      28.61  -2.0  1 
 11 Smiley, Margaret             NYU                    28.67      28.72  -2.0  1 
 12 Jenkins, Kyana               Oglethorpe             28.29      29.00  -0.8  4 
 13 English, Laura               Hope                   28.50      29.09  -1.0  2 
 14 Douglas, Danelle             Clayton Stat           28.50      29.23  -1.6  3 
 15 Fabiyi, Tosin                Clayton Stat           32.00      41.93  -1.6  3 
 -- Israel, Alie                 Unattached             23.40     X24.51  -2.0  1 
 -- Davis, Nicole                Unattached             23.80     X25.32  -1.0  2 
 -- DeMarco, Ashley              Unattached             26.99     X27.61  -1.0  2 
 
Women 200 Meter Run
=====================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1 Rogers, Ky'Laine             Oglethorpe             26.24      26.06   1.0  10   
  2 Belmont, Starr               Furman                 26.67      26.76   1.0   8   
  3 Adams, Alycia                Emory                  26.77      26.78   1.0   6   
  4 Monroe, Morgan               Emory                  27.17      27.32   1.0   5   
  5 Cochran, Grace               Birmingham-S           27.45      27.60   1.0   4   
  6 Reynolds, Alisha             Emory                  27.38      27.71   1.0   3   
  7 Kreichelt, Emily             Hope                   27.78      28.01   1.0   2   
  8 Adams, Phylicia              Emory                  28.15     x28.46   1.0 
Preliminaries
  9 Foust, Raven                 Oglethorpe             28.29                  
 10 Schwark, Caitlin             Hope                   28.61                  
 11 Smiley, Margaret             NYU                    28.72                  
 12 Jenkins, Kyana               Oglethorpe             29.00                  
 13 English, Laura               Hope                   29.09                  
 14 Douglas, Danelle             Clayton Stat           29.23                  
 15 Fabiyi, Tosin                Clayton Stat           41.93                  
 
Women 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Hrushka, Anna                Lee (Tenn.)          2:16.00    2:19.89   10   
  2 Caesar, Emily                Emory                2:21.43    2:21.15    8   
  3 McCormack, Sheri             Hope                 2:25.00    2:23.07    6   
  4 Hutchinson, Masiah           Clayton Stat         2:25.00    2:23.72    5   
  5 Gobrogge, Katrina            Hope                 2:24.00    2:25.11    4   
  6 Emmanuel, Salome             Hope                 2:22.00    2:27.33    3   
  7 Olsen, Kathryn               Hope                 2:23.00   x2:27.61  
  8 Fulton, Gabby                Berry                2:21.00    2:28.50    2   
  9 Arneson, Emily               Lee (Tenn.)          2:26.00    2:28.66    1   
 10 Mulder, Courtney             Hope                 2:28.00   x2:29.28  
 11 Pyle, Lucy                   Emory                2:26.67    2:30.46  
 12 Edwards, Calleson            Emory                2:26.98    2:30.62  
 13 Groppe, Monika               Ut-Chattanoo         2:28.88    2:31.25  
 14 Cantwell, Shannon            Furman               2:34.50    2:31.29  
 15 Scott, Hannah                Birmingham-S         2:35.00    2:31.82  
 16 Banks, Celeste               Emory                2:27.23   x2:34.54  
 17 Gean, Elizabeth              Lee (Tenn.)          2:34.00    2:37.93  
 18 Calder, Katherine            NYU                  2:21.00    2:41.05  
 19 Parsons, Ashley              Birmingham-S         2:42.00    2:44.35  
 20 Dyer, FeLeshia               Clayton Stat         2:38.77    2:45.91  
 21 Nisan, Khadija               Oglethorpe           2:54.07    2:48.43  
 -- Williamson, Mary             Birmingham-S         2:23.00        DNF  
 -- Anderson, Lauran             Ut-Chattanoo         2:21.99        DNF  
 -- Henkel, Lauren               Shore AC             2:12.00   X2:15.98  
 
Women 1500 Meter Run Seeded
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hrushka, Anna                Lee (Tenn.)          4:40.00    4:44.61   10   
  2 Callahan, Jenna              Furman               4:49.33    4:46.42    8   
  3 Frank, Melanie               Emory                4:48.54    4:47.00    6   
  4 Gietema, Tara                Ut-Chattanoo         4:46.51    4:47.62    5   
  5 Burton, Catherine            Furman               4:49.00    4:50.41    4   
  6 Zelinsky, Paige              NYU                  4:57.00    4:50.47    3   
  7 McCormack, Sheri             Hope                 4:53.00    4:50.91    2   
  8 Wirzba, Emily                Furman               4:56.65    4:53.09    1   
  9 Barker, Erin                 Furman               4:51.00   x4:53.21  
 10 Lufkin, Kelly                Hope                 4:54.00    4:54.16  
 11 Emmanuel, Salome             Hope                 4:53.00    4:54.62  
 12 Williamson, Mary             Birmingham-S         4:37.50    4:56.18  
 13 Belmudes, Monique            Clayton Stat         4:58.00    4:58.14  
 14 Santoski, Laura              NYU                  4:54.00    5:02.55  
 15 Taylor, Shelley              Ut-Chattanoo         4:48.00    5:03.34  
 16 Galvin, Paige                Clayton Stat         5:10.00    5:04.75  
 17 Norton, Georgina             NYU                  4:54.00    5:05.26  
 18 O'Brien, Gina                Hope                 5:10.00   x5:06.72  
 19 Thornton, Jessica            Birmingham-S         4:50.00    5:07.37  
 20 Sons, Anna                   Berry                5:07.35    5:08.55  
 21 Walling, Samantha            Clayton Stat         5:30.00    5:09.93  
 22 Satzke, Hannah               NYU                  4:54.00   x5:12.58  
 23 Gjonaj, Gabriella            NYU                  5:10.55   x5:13.97  
 24 McCardel, Morgan             Hope                 4:55.00   x5:15.87  
 25 Pyatkovsky, Lena             NYU                  5:30.00   x5:20.99  
 26 Brancale, Lorraine           NYU                  5:10.00   x5:24.35  
 27 Holicki, Chelsea             Hope                 5:10.00   x5:26.16  
 28 Huard, Rosalyn               Berry                5:25.00    5:29.61  
 29 Preg, Allison                Berry                5:30.00    5:32.45  
 30 Norris, Casey                Berry                5:35.09   x5:43.29  
 31 Nisan, Khadija               Oglethorpe           6:06.47    6:02.13  
 
Women 1500 Meter Run unseeded
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Walling, Samantha            Clayton Stat         5:30.00    5:09.93   10   
  2 Gjonaj, Gabriella            NYU                  5:10.55    5:13.97    8   
  3 Pyatkovsky, Lena             NYU                  5:30.00    5:20.99    6   
  4 Holicki, Chelsea             Hope                 5:10.00    5:26.16    5   
  5 Huard, Rosalyn               Berry                5:25.00    5:29.61    4   
  6 Preg, Allison                Berry                5:30.00    5:32.45    3   
  7 Norris, Casey                Berry                5:35.09    5:43.29    2   
  8 Nisan, Khadija               Oglethorpe           6:06.47    6:02.13    1   
 
Women 5000 Meter Run B-section
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Gallegos, Tess               Emory               18:09.56   18:09.97   10   
  2 Mosteller, Brooke            Furman              17:43.16   18:13.14    8   
  3 Kowalski, Chloe              Furman              18:30.00   18:56.28    6   
  4 Ellis, Chelsea               Clayton Stat        18:40.00   19:09.20    5   
  5 Sikma, Karly                 Hope                18:20.00   19:15.46    4   
  6 Means, Julia                 Furman              19:40.00   19:23.03    3   
  7 Walcott, Sara                Berry               18:59.55   19:23.30    2   
  8 Robinson, Hannah             Furman              19:28.98  x19:44.90  
  9 Munoa, Elizabeth             Hope                18:30.00   19:46.89    1   
 10 Bryant, Julia                Furman              19:49.98  x20:02.69  
 11 Cook, Jennifer               Berry               19:50.00   20:08.22  
 12 Aylor, Kourtney              Clayton Stat        18:45.00   20:10.72  
 13 Mattarella, Taylor           Hope                18:05.00   20:17.22  
 14 Regan, Maryclaire            Emory               19:21.00   20:17.82  
 15 Hodges, Caitlin              Birmingham-S        19:15.00   20:18.47  
 16 Olsen, Emily                 NYU                 19:23.77   20:53.53  
 17 Collins, Charlotte           Berry               20:00.00   21:04.37  
 18 Belsky, Paulina              Emory               19:45.00   21:26.59  
 19 Hicks, Lauren                Berry               22:23.26  x22:55.42  
 20 Nash, Ellery                 Berry               21:22.50  x23:50.71  
 21 Jordan, Katy                 Berry               22:50.00  x24:09.03  
 
Women 5000 Meter Run  Seeded
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Gallegos, Tess               Emory               18:09.56   18:09.97   10   
  2 Mosteller, Brooke            Furman              17:43.16   18:13.14    8   
  3 Kowalski, Chloe              Furman              18:30.00   18:56.28    6   
  4 Ellis, Chelsea               Clayton Stat        18:40.00   19:09.20    5   
  5 Sikma, Karly                 Hope                18:20.00   19:15.46    4   
  6 Walcott, Sara                Berry               18:59.55   19:23.30    3   
  7 Munoa, Elizabeth             Hope                18:30.00   19:46.89    2   
  8 Aylor, Kourtney              Clayton Stat        18:45.00   20:10.72    1   
  9 Mattarella, Taylor           Hope                18:05.00   20:17.22  
 10 Regan, Maryclaire            Emory               19:21.00   20:17.82  
 11 Hodges, Caitlin              Birmingham-S        19:15.00   20:18.47  
 12 Olsen, Emily                 NYU                 19:23.77   20:53.53  
 
Women 10000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Borst, Camille               Hope                           40:00.38   10   
  2 Cooper, Courtney             Berry               38:00.00   40:09.65    8   
  3 Opelt, Maggie                Lee (Tenn.)         37:45.00   40:19.17    6   
  4 Busman, Meredith             Hope                           40:20.01    5   
  5 Fischer, Emily               Hope                           41:37.69    4   
  6 Feinberg, Jenny              Emory               40:30.00   43:02.33    3   
  7 Borelli, Rachel              Emory               40:30.00   45:06.40    2   
 
Women 100 Meter Hurdles
=================================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Goode, Tiarra                Birmingham-S           15.65      15.45q -1.5  1 
  2 Holmes, Misha                Furman                 15.12      15.70q -2.1  2 
  3 McCullough, Jasmine          Emory                  15.20      15.87q -1.5  1 
  4 Vandeguchte, Kara            Hope                   15.50      15.91q -2.1  2 
  5 Monroe, Morgan               Emory                  15.45      16.17q -1.5  1 
  6 Venlet, Sarah                Hope                   16.15      16.48q -1.5  1 
  7 Foster, Sarah                Oglethorpe             16.43      17.00q -1.5  1 
  8 Calyore, Catherine           Hope                   16.39      17.09q -2.1  2 
  9 Okafor, Ijeoma               Emory                  16.29      17.84  -2.1  2 
 10 Dvorak, Erika                Hope                   17.48      17.96  -2.1  2 
 11 Dunn, Grace                  NYU                    18.55      18.63  -2.1  2 
 -- DeMarco, Ashley              Unattached             15.55     X16.03  -2.1  2 
 
Women 100 Meter Hurdles
=====================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1 Goode, Tiarra                Birmingham-S           15.45      14.71   2.4  10   
  2 McCullough, Jasmine          Emory                  15.87      15.32   2.4   8   
  3 Vandeguchte, Kara            Hope                   15.91      15.44   2.4   6   
  4 Holmes, Misha                Furman                 15.70      15.48   2.4   5   
  5 Monroe, Morgan               Emory                  16.17      16.33   2.4   4   
  6 Venlet, Sarah                Hope                   16.48      16.41   2.4   3   
  7 Foster, Sarah                Oglethorpe             17.00      16.60   2.4   2   
  8 Calyore, Catherine           Hope                   17.09      16.73   2.4   1   
Preliminaries
  9 Okafor, Ijeoma               Emory                  17.84                  
 10 Dvorak, Erika                Hope                   17.96                  
 11 Dunn, Grace                  NYU                    18.63                  
 
Women 400 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
Finals
  1 Venlet, Sarah                Hope                 1:05.00    1:05.16   1  10   
  2 Diggs, Charlotte             Emory                1:06.75    1:07.57   1   8   
  3 Hall, Ashley                 Ut-Chattanoo         1:11.12    1:08.88   2   6   
  4 McChristian, Erin            Furman               1:06.20    1:09.29   1   5   
  5 Foster, Sarah                Oglethorpe           1:11.68    1:11.24   2   4   
  6 Dvorak, Erika                Hope                 1:14.63    1:11.65   2   3   
  7 Browne, Alison               Emory                1:10.00    1:13.39   2   2   
  8 Okafor, Ijeoma               Emory                1:09.89    1:18.13   1   1   
 
Women 3000 Meter Steeplechase
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Fenn, Natalie                Emory               11:20.00   11:34.55   10   
  2 Gelb, Sara                   Emory               11:40.00   11:57.88    8   
  3 Shelton, Rebecca             Furman              11:27.92   12:04.92    6   
  4 Jeppsson, Sabrina            Emory               11:40.00   12:36.81    5   
  5 Lorch, Meredith              Emory               12:10.00  x12:48.12  
 
Women 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Emory  'A'                                          49.39      50.04   10   
     1) McCullough, Jasmine             2) Adams, Alycia                  
     3) Reynolds, Alisha                4) Attiah, Lauren                 
  2 Hope  'A'                                           50.30      50.28    8   
     1) White, Catherine                2) Venlet, Sarah                  
     3) Kreichelt, Emily                4) Vandeguchte, Kara              
  3 Oglethorpe  'A'                                     56.84      52.19    6   
     1) Blystone, Sherry                2) Jenkins, Kyana                 
     3) Langford, I'Isha                4) Rogers, Ky'Laine               
 
Women 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Furman  'A'                                       4:03.30    4:03.02   10   
     1) Holmes, Misha                   2) McChristian, Erin              
     3) Wilton, Alexa                   4) Callahan, Jenna                
  2 Emory  'A'                                        4:10.00    4:04.13    8   
     1) Browne, Alison                  2) Diggs, Charlotte               
     3) Frank, Melanie                  4) Okafor, Ijeoma                 
  3 Hope  'A'                                         4:05.00    4:06.02    6   
     1) Venlet, Sarah                   2) Schwark, Caitlin               
     3) Calyore, Catherine              4) Vandeguchte, Kara              
  4 Clayton State  'A'                                4:10.00    4:11.68    5   
     1) Javois, Gisele                  2) Hutchinson, Masiah             
     3) Walling, Samantha               4) Dyer, FeLeshia                 
  5 Oglethorpe  'A'                                   4:28.87    4:21.04    4   
     1) Rogers, Ky'Laine                2) Blystone, Sherry               
     3) Foster, Sarah                   4) Foust, Raven                   
  6 Hope  'B'                                         4:20.00    4:32.02    3   
     1) Streelman, Emily                2) Mulder, Courtney               
     3) Schab, Amanda                   4) English, Laura                 
 
Women 4x800 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Furman  'A'                                       9:19.42    9:22.18   10   
     1) Callahan, Jenna                 2) Barker, Erin                   
     3) Burton, Catherine               4) Wirzba, Emily                  
  2 Ut-Chattanooga  'A'                               9:34.00    9:39.11    8   
     1) Washington, Sarah               2) Tribue, Michelle               
     3) Showers, Rashee                 4) McCullough, Jazmyne            
  3 Hope  'A'                                         9:50.00    9:45.06    6   
     1) Carlson, Katie                  2) McCormack, Sheri               
     3) Lufkin, Kelly                   4) Gobrogge, Katrina              
  4 Emory  'A'                                        9:40.00    9:48.86    5   
     1) Caesar, Emily                   2) Pyle, Lucy                     
     3) Edwards, Calleson               4) Frank, Melanie                 
  5 Clayton State  'A'                                9:55.00    9:54.28    4   
     1) Belmudes, Monique               2) Ellis, Chelsea                 
     3) Galvin, Paige                   4) Walling, Samantha              
  6 Hope  'B'                                        10:10.00   10:06.39    3   
     1) McCardel, Morgan                2) Schab, Amanda                  
     3) O'Brien, Gina                   4) Holicki, Chelsea               
 
Women High Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Bosch, Kristen               Hope                   1.56m      1.57m    5-01.75  10   
     1.32 1.37 1.42 1.47 1.52 1.57 1.62 
        P    O    O   XO    O    O  XXX 
  2 McNamara, Kara               NYU                    1.61m     J1.57m    5-01.75   8   
     1.32 1.37 1.42 1.47 1.52 1.57 1.62 
        P    P    P    P    O   XO  XXX 
  3 Ford, Theresa                Emory                            J1.57m    5-01.75   6   
     1.32 1.37 1.42 1.47 1.52 1.57 1.62 
        P    P    O    O    O  XXO  XXX 
  4 Sharman, Sarah               Birmingham-S           1.52m     J1.57m    5-01.75   5   
     1.32 1.37 1.42 1.47 1.52 1.57 1.62 
        P    P    P    O  XXO  XXO  XXX 
  5 Reschke, Kristen             Hope                   1.52m      1.52m    4-11.75   4   
     1.32 1.37 1.42 1.47 1.52 1.57 
        P    O    O    O    O  XXX 
  6 Vandeguchte, Kara            Hope                   1.56m     J1.52m    4-11.75   3   
     1.32 1.37 1.42 1.47 1.52 1.57 
        P    P   XO    O    O  XXX 
  7 Rogers, Ky'Laine             Oglethorpe             1.47m     J1.52m    4-11.75   2   
     1.32 1.37 1.42 1.47 1.52 1.57 
        P    P    O    O   XO  XXX 
  8 Foust, Raven                 Oglethorpe             1.52m      1.47m    4-09.75   1   
     1.32 1.37 1.42 1.47 1.52 
        P    P    P    O  XXX 
  9 Bromirski, Elizabeth         Birmingham-S           1.52m     J1.47m    4-09.75 
     1.32 1.37 1.42 1.47 1.52 
        P    P  XXO    O  XXX 
 10 Shelton, Katherine           Birmingham-S           1.37m      1.32m    4-04.00 
     1.32 1.37 
        O  XXX 
 -- DeMarco, Ashley              Unattached             1.65m     X1.62m    5-03.75 
     1.32 1.37 1.42 1.47 1.52 1.57 1.62 
        P    P    P    P    O    O    O 
 
Women Pole Vault
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Diggs, Charlotte             Emory                  2.70m      2.65m    8-08.25  10   
     2.35 2.50 2.65 2.80 
       XO  XXO    O  XXX 
  2 Stachurski, Carla            NYU                    2.80m      2.50m    8-02.50   8   
     2.35 2.50 2.65 
      XXO    O  XXX 
  3 Gammon, Catie                Hope                   2.60m     J2.50m    8-02.50   6   
     2.35 2.50 2.65 
        O   XO  XXX 
  4 Previch, Kristen             Hope                              2.35m    7-08.50   5   
     2.35 2.50 
      XXO  XXX 
 -- Haas, Rachel                 Hope                   2.45m         NH            
     2.35 
      XXX 
 -- Skovira, Izzy                NYU                    2.40m         NH            
     2.35 
      XXX 
 -- Stanley, Amelia              Hope                   2.65m         NH            
     2.35 2.50 2.65 
        P    P  XXX 
 
Women Long Jump
===============================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 Simonoff, Alexandra          NYU                    5.08m      5.00m  -0.7  16-05.00  10   
     FOUL      FOUL      4.47m(0.3) FOUL      5.00m(-0.7) 4.36m(-0.8)
  2 Ford, Theresa                Emory                  5.00m      4.91m  -1.2  16-01.50   8   
     4.06m(0.6) 4.58m(-1.3) 4.65m(-0.5) 4.84m(-0.1) 4.75m(0.5) 4.91m(-1.2)
  3 White, Catherine             Hope                   5.03m      4.90m  -0.4  16-01.00   6   
     FOUL      4.90m(-0.4) FOUL      4.85m(-0.2) FOUL      FOUL     
  4 Vandeguchte, Kara            Hope                   5.07m      4.88m  +0.0  16-00.25   5   
     4.17m(0.5) 4.37m(-1.2) 4.77m(0.1) 4.61m(-0.6) 4.88m(+0.0) 4.34m(-0.1)
  5 Ameen, Khadijah              Emory                  5.00m      4.77m   0.7  15-07.75   4   
     4.38m(-0.7) 4.64m(+0.0) 4.55m(-0.2) 4.71m(-0.3) FOUL      4.77m(0.7)
  6 Bosch, Kristen               Hope                   4.73m      4.71m  -1.5  15-05.50   3   
     4.69m(0.4) 4.63m(0.4) 4.47m(-0.6) FOUL(1.1) 4.71m(-1.5) 4.52m(-1.5)
  7 Calyore, Catherine           Hope                   4.92m     x4.67m  +0.0  15-04.00 
     4.30m(-0.2) FOUL      FOUL      4.60m(-0.9) 4.67m(+0.0) 4.24m(-0.9)
  8 Dunn, Grace                  NYU                    4.63m      4.58m  -1.0  15-00.50   2   
     FOUL      FOUL      4.46m(0.7) 4.58m(-1.0)    FOUL(-0.7)
  9 Fama, Victoria               NYU                    4.81m      4.44m  -0.8  14-07.00   1   
     FOUL(-0.0) 4.22m(+0.0) 4.39m(1.1) 4.16m(-0.5) 4.29m(-1.7) 4.44m(-0.8)
 10 Blystone, Sherry             Oglethorpe             4.40m      4.23m  -1.2  13-10.50 
     4.21m(-0.9) FOUL      4.23m(-1.2)           
 11 Roebuck, Emily               Birmingham-S           4.60m      3.93m   0.7  12-10.75 
     3.88m(0.6) FOUL      3.93m(0.7)           
 -- Jenkins, Kyana               Oglethorpe            10.00m       FOUL                 
     FOUL      FOUL      FOUL                
 
Women Triple Jump
===============================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 Reschke, Kristen             Hope                  10.03m     10.32m   0.5  33-10.25  10   
     10.12m(1.7) 10.32m(0.5) 10.11m(+0.0) 9.72m(-1.8) FOUL(-0.9) 10.14m(+0.0)
  2 Richardson, Jhaquil          Clayton Stat          10.35m     10.21m  -0.1  33-06.00   8   
     10.00m(-0.1) 9.71m(-0.7) 9.80m(-1.2) 10.03m(0.3) 10.12m(0.7) 10.21m(-0.1)
  3 Ameen, Khadijah              Emory                 10.40m     10.13m  -0.5  33-03.00   6   
     FOUL(1.6) 10.00m(-0.6) FOUL(0.2) 10.01m(0.8) FOUL(1.1) 10.13m(-0.5)
  4 Dunn, Grace                  NYU                    9.85m      9.90m   1.3  32-05.75   5   
     FOUL(1.0) 9.73m(1.1) 9.41m(1.2) FOUL(0.4) 9.90m(1.3) FOUL(1.2)
  5 Simonoff, Alexandra          NYU                   10.10m      9.87m  -0.3  32-04.75   4   
     9.38m(-0.4) 9.87m(-0.3) 9.18m(+0.0) 9.41m(0.5) 9.69m(1.2) FOUL(+0.0)
  6 Schwark, Caitlin             Hope                   9.36m      9.65m   NWI  31-08.00   3   
     9.65m(-0.0) 9.65m(0.9) 9.32m(-0.8) 9.25m(0.9) 9.21m(0.1) 9.06m(-0.3)
  7 Fama, Victoria               NYU                    9.97m      9.54m  -1.7  31-03.75   2   
     9.54m(-1.7) 9.31m(+0.0) FOUL(0.6) FOUL(-0.0) FOUL(+0.0) 9.35m(-1.4)
 
Women Shot Put
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Dewitt, Ashley               Tiffin                14.16m     12.92m   42-04.75  10   
      12.92m  FOUL  12.60m  12.77m  12.11m  12.53m
  2 Tooley, Amanda               Tiffin                12.57m     12.25m   40-02.25   8   
      12.17m  11.77m  12.12m  12.25m  11.95m  FOUL
  3 Bake, Odessa                 Tiffin                10.87m     10.52m   34-06.25   6   
      9.42m  9.82m  9.74m  10.18m  10.52m  PASS
  4 Grooters, Heidi              Hope                  10.66m    J10.52m   34-06.25   5   
      9.42m  9.82m  9.74m  10.18m  10.52m  PASS
  5 Thomas, Amanda               Hope                   9.66m     10.34m   33-11.25   4   
      9.92m  FOUL  9.43m  9.76m  FOUL  10.34m
  6 Martin, Rasheika             Emory                 11.00m     10.31m   33-10.00   3   
      9.98m  9.28m  10.10m  FOUL  9.84m  10.31m
  7 Ortiz, Vanessa               NYU                   10.21m     10.01m   32-10.25   2   
      9.77m  9.91m  FOUL  9.84m  10.01m  FOUL
  8 Weems, Tammer                Oglethorpe            10.26m      9.85m   32-03.75   1   
      FOUL  9.03m  9.51m  9.63m  9.85m  FOUL
  9 Vandeguchte, Kelsi           Hope                   9.33m      9.73m   31-11.25 
      9.68m  9.23m  9.65m  9.47m  9.37m  9.73m
 10 Burdette-Sapp, Hillary       Emory                  9.00m      8.22m   26-11.75 
      8.09m  8.22m  7.10m           
 11 Pitman, Sarah                Emory                  9.00m      8.02m   26-03.75 
      7.61m  8.02m  7.80m            
 12 Craig, Courtney              Oglethorpe             9.21m      7.46m   24-05.75 
      7.46m  FOUL  FOUL           
 13 Tucker, Shainna              Oglethorpe             8.00m      7.33m   24-00.75 
      7.33m  FOUL  FOUL           
 14 Rohn, Eleanor                Tiffin                 8.53m     x7.07m   23-02.50 
      7.07m  FOUL  FOUL            
 
Women Discus Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Bake, Odessa                 Tiffin                33.72m     33.95m     111-05  10   
      32.85m  33.95m  32.19m  33.18m  30.36m  27.77m
  2 Grooters, Heidi              Hope                  33.00m     32.56m     106-10   8   
      26.63m  32.15m  32.56m  FOUL  FOUL  FOUL
  3 Ortiz, Vanessa               NYU                              29.16m      95-08   6   
      27.44m  FOUL  29.16m  25.68m  FOUL  28.09m
  4 VanLoon, Alison              Hope                  28.00m     28.21m      92-07   5   
      FOUL  28.21m  24.23m  FOUL  FOUL  FOUL
  5 Moore, Shelby                Birmingham-S          35.00m     27.55m      90-05   4   
      27.55m  FOUL  23.37m  26.01m  FOUL  FOUL
  6 Thomas, Amanda               Hope                  28.00m     27.51m      90-03   3   
      20.96m  25.69m  25.03m  FOUL  27.51m  FOUL
  7 Bogar, Alena                 Tiffin                28.12m     26.79m      87-11   2   
      FOUL  24.33m  16.33m  FOUL  26.79m  FOUL
  8 Craig, Courtney              Oglethorpe            29.84m     23.88m      78-04   1   
      21.91m  18.84m  23.88m  FOUL  FOUL  FOUL
  9 Futrell, Sheedra             Oglethorpe            24.21m     23.30m      76-05 
      19.64m  20.19m  23.30m  21.41m  FOUL  23.30m
 10 Burdette-Sapp, Hillary       Emory                 30.00m     23.01m      75-06 
      21.88m  23.01m  22.62m           
 11 Rohn, Eleanor                Tiffin                           22.11m      72-06 
      21.90m  22.11m  18.53m           
 12 Tucker, Shainna              Oglethorpe            16.74m     19.37m      63-06 
      FOUL  19.37m  18.68m           
 
Women Hammer Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Tooley, Amanda               Tiffin                45.70m     44.14m     144-10  10   
      FOUL  FOUL  44.14m  42.32m  FOUL  42.30m
  2 Dewitt, Ashley               Tiffin                36.56m     40.55m     133-00   8   
      FOUL  40.55m  34.16m  39.28m  FOUL  FOUL
  3 Grooters, Heidi              Hope                  38.00m     38.19m     125-03   6   
      36.70m  33.92m  37.37m  37.16m  38.19m  FOUL
  4 Thomas, Amanda               Hope                  30.00m     33.92m     111-03   5   
      FOUL  29.70m  33.92m  FOUL  FOUL  FOUL
  5 Martin, Rasheika             Emory                 30.00m     27.69m      90-10   4   
      FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  25.73m  27.69m
  6 Pitman, Sarah                Emory                 30.00m     21.35m      70-00   3   
      19.55m  FOUL  21.35m  FOUL  20.39m  FOUL
 -- Tucker, Shainna              Oglethorpe            20.98m       FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  PASS  PASS
 
Women Javelin Throw
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims           
===================================================================================
Preliminaries
  1 Moore, Shelby                Birmingham-S          40.37m     35.52mq    116-06 
      34.81m  35.52m  34.10m           
  2 Ford, Theresa                Emory                 33.00m     32.60mq    106-11 
      28.81m  32.60m  FOUL            
  3 Pitman, Sarah                Emory                 30.00m     30.90mq    101-04 
      23.34m  29.41m  30.90m            
  4 Stachurski, Carla            NYU                   36.50m     30.67mq    100-07 
      30.67m  28.66m  27.32m           
  5 Vandeguchte, Kelsi           Hope                  31.00m     28.75mq     94-04 
      FOUL  28.75m  26.90m            
  6 Olszweski, Lauren            Emory                 26.00m     26.10mq     85-07 
      26.10m  FOUL  21.17m           
  7 Burdette-Sapp, Hillary       Emory                 30.00m     25.82mq     84-08 
      23.75m  25.82m  FOUL           
  8 Craig, Courtney              Oglethorpe            28.19m     25.52mq     83-09 
      FOUL  FOUL  25.52m            
  9 Blystone, Sherry             Oglethorpe            26.61m     25.44mq     83-05 
      22.76m  25.44m  FOUL            
 10 Previch, Kristen             Hope                  28.00m     24.66m      80-11 
      23.66m  24.66m  22.83m           
 11 Dvorak, Erika                Hope                             22.10m      72-06 
      18.94m  15.38m  22.10m           
 12 Olsen, Carolyn               Emory                 26.00m     20.26m      66-06 
      20.26m  FOUL  FOUL            
 13 Fowler, Erin                 Oglethorpe            19.32m     18.21m      59-09 
      18.21m  18.17m  17.43m           
 14 Bogar, Alena                 Tiffin                19.24m     16.60m      54-05 
      FOUL  FOUL  16.60m            
 
Women Javelin Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals            Points
==========================================================================================
Finals
  1 Moore, Shelby                Birmingham-S          35.52m     35.52m     116-06  10   
      34.81m  35.52m  34.10m  34.80m  30.31m  31.46m
  2 Ford, Theresa                Emory                 32.60m     32.60m     106-11   8   
      28.81m  32.60m  FOUL  26.53m  28.17m  FOUL
  3 Pitman, Sarah                Emory                 30.90m     30.90m     101-04   6   
      23.34m  29.41m  30.90m  23.65m  FOUL  FOUL
  4 Stachurski, Carla            NYU                   30.67m     30.67m     100-07   5   
      30.67m  28.66m  27.32m  23.65m  FOUL  FOUL
  5 Olszweski, Lauren            Emory                 26.10m     30.02m      98-06   4   
      26.10m  FOUL  21.17m  FOUL  30.02m  24.59m
  6 Vandeguchte, Kelsi           Hope                  28.75m     28.75m      94-04   3   
      FOUL  28.75m  26.90m  27.20m  FOUL  27.89m
  7 Craig, Courtney              Oglethorpe            25.52m     25.96m      85-02   2   
      FOUL  FOUL  25.52m  25.96m  FOUL  23.60m
  8 Burdette-Sapp, Hillary       Emory                 25.82m    x25.82m      84-08 
      23.75m  25.82m  FOUL  21.60m  FOUL  23.19m
  9 Blystone, Sherry             Oglethorpe            25.44m     25.44m      83-05   1   
      22.76m  25.44m  FOUL  FOUL  24.28m  24.72m
Preliminaries
 10 Previch, Kristen             Hope                  24.66m                       
 11 Dvorak, Erika                Hope                  22.10m                       
 12 Olsen, Carolyn               Emory                 20.26m                       
 13 Fowler, Erin                 Oglethorpe            18.21m                       
 14 Bogar, Alena                 Tiffin                16.60m                       
 
Men 100 Meter Dash
=================================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
  1 VanderVeen, Kyle             Hope                   11.20      11.34q -1.0  1 
  2 Rodriquez, Raul              Furman                 11.46      11.37q -0.6  2 
  3 Lampkin, Cameron             Hope                   11.20      11.40q -0.9  3 
  4 Squires, TaRon               Concordia-Se           11.46      11.45q -1.4  4 
  5 Hurrell, Jacob               Hope                   11.30      11.46q -1.4  4 
  6 Parsons, Rasheed             Concordia-Se           11.38      11.48q -0.9  3 
  7 Wilson, Warren               Concordia-Se           12.12      11.55q -1.0  1 
  8 Cortes, Gilson               NYU                    11.09      11.68q -1.0  1 
  9 Mayhue, Steffon              Hope                   11.30      11.70  -0.9  3 
 10 Perkins, Courtlandt          Emory                  11.47      11.75  -0.9  3 
 11 Lawal, Jide                  Emory                  11.56      11.75  -1.0  1 
 12 Johnson, Robb                Birmingham-S           11.25      11.77  -0.6  2 
 13 Lanter, Pat                  Emory                  11.49      11.84  -1.0  1 
 13 Bryant, Everett              Emory                  11.46      11.84  -1.4  4 
 15 Schofield, Andrew            Hope                   11.31      11.86  -1.0  1 
 16 Baptiste, Karl               Concordia-Se           11.90      11.87  -0.6  2 
 17 Mann, Cody                   Birmingham-S           11.30      11.94  -1.4  4 
 17 Johnson, Samuel              Concordia-Se           12.15      11.94  -1.0  1 
 19 Beard, Damian                Concordia-Se           11.95      11.97  -0.9  3 
 20 Kennedy, Vincent             Oglethorpe             11.00      12.10  -1.4  4 
 21 Perry, Colin                 Birmingham-S           11.45      12.13  -0.6  2 
 22 Lota, Joe                    NYU                    11.78      12.18  -1.4  4 
 23 Fowler, Xavier               Emory                  11.69      12.60  -0.6  2 
 24 Pounds, Jermome              Oglethorpe             11.00      13.09  -0.6  2 
 25 Faust, Cornelius             Concordia-Se           12.78      13.15  -0.9  3 
 -- Laporte, Jim                 Unattached             11.34     X11.64  -1.0  1 
 
Men 100 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1 Parsons, Rasheed             Concordia-Se           11.48      11.11   0.6  10   
  2 Squires, TaRon               Concordia-Se           11.45      11.14   0.6   8   
  3 VanderVeen, Kyle             Hope                   11.34      11.15   0.6   6   
  4 Lampkin, Cameron             Hope                   11.40      11.18   0.6   5   
  5 Hurrell, Jacob               Hope                   11.46      11.28   0.6   4   
  6 Rodriquez, Raul              Furman                 11.37      11.52   0.6   3   
  7 Cortes, Gilson               NYU                    11.68      11.53   0.6   2   
  8 Wilson, Warren               Concordia-Se           11.55      11.63   0.6   1   
Preliminaries
  9 Mayhue, Steffon              Hope                   11.70                  
 10 Perkins, Courtlandt          Emory                  11.75                  
 11 Lawal, Jide                  Emory                  11.75                  
 12 Johnson, Robb                Birmingham-S           11.77                  
 13 Lanter, Pat                  Emory                  11.84                  
 13 Bryant, Everett              Emory                  11.84                  
 15 Schofield, Andrew            Hope                   11.86                  
 16 Baptiste, Karl               Concordia-Se           11.87                  
 17 Johnson, Samuel              Concordia-Se           11.94                  
 17 Mann, Cody                   Birmingham-S           11.94                  
 19 Beard, Damian                Concordia-Se           11.97                  
 20 Kennedy, Vincent             Oglethorpe             12.10                  
 21 Perry, Colin                 Birmingham-S           12.13                  
 22 Lota, Joe                    NYU                    12.18                  
 23 Fowler, Xavier               Emory                  12.60                  
 24 Pounds, Jermome              Oglethorpe             13.09                  
 25 Faust, Cornelius             Concordia-Se           13.15                  
 
Men 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
Finals
  1 Cardenas, Miguel             Concordia-Se           51.44      49.79   3  10   
  2 Willett, Robert              Birmingham-S           49.75      50.24   4   8   
  3 Nash, Devon                  Concordia-Se           51.13      50.91   3   6   
  4 Cornish, Calvin              Concordia-Se           53.00      50.94   2   5   
  5 Swanson, Mitch               Birmingham-S           51.15      50.95   3   4   
  6 Chambers, Isaac              Emory                  51.00      51.15   4   3   
  7 Rodriquez, Raul              Furman                 53.00      51.37   2   2   
  8 Walker, Oronde               Concordia-Se           52.41     x51.59   2 
  9 Clack, Andy                  Birmingham-S           52.00      51.80   3   1   
 10 Woods, LaDarius              Birmingham-S           54.00     x52.27   1 
 11 Barney, Elliott              Hope                   50.50      52.57   4 
 12 Cortellessa, Nick            Emory                  53.43      52.75   2 
 13 Olson-Swanson, Anders        NYU                    51.88      53.10   3 
 14 Squires, Sean                Hope                   52.00      53.19   3 
 15 Soisson, Mark                Hope                   52.50      53.47   2 
 16 Batiste, Antoine             Athletics So           49.00      53.69   4 
 17 Bennett, Jose                Concordia-Se           56.58     x54.29   1 
 -- Mills, Cowin                 Unattached             48.20     X48.76   4 
 -- Smith, Adika                 Unattached             50.00     X54.84   4 
 -- Boone, Craig                 Unattached             52.40     X55.30   2 
 -- Wright, Darrell              Unattached             58.00     X56.88   1 
 
Men 200 Meter Run
=================================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 Lampkin, Cameron             Hope                   22.60      22.71q  NWI  5 
  2 Parsons, Rasheed             Concordia-Se           23.29      22.78q  NWI  5 
  3 Hurrell, Jacob               Hope                   22.80      22.90q -1.1  2 
  4 VanderVeen, Kyle             Hope                   22.80      23.12q -0.7  1 
  5 Squires, TaRon               Concordia-Se           23.00      23.16q -1.4  4 
  6 Woods, LaDarius              Birmingham-S           22.30      23.20q  NWI  5 
  7 Nunez, Mickael               Hope                   22.70      23.23q -1.4  4 
  8 Cardenas, Miguel             Concordia-Se           22.74      23.27q -1.1  2 
  9 Perkins, Courtlandt          Emory                  23.57      23.34  -1.9  3 
 10 Cortes, Gilson               NYU                    22.34      23.38  -1.0  6 
 11 Bryant, Everett              Emory                  23.74      23.41  -1.0  6 
 12 Francis, Ian                 Emory                  23.46      23.46  -1.9  3 
 13 Chambers, Isaac              Emory                  23.70      23.56   NWI  5 
 14 Moserowitz, Mike             Emory                  23.65      23.60  -1.4  4 
 15 Lanter, Pat                  Emory                  23.53      23.70  -1.1  2 
 16 Beard, Damian                Concordia-Se           23.36      23.80  -1.4  4 
 17 Baptiste, Karl               Concordia-Se           23.92      24.01  -1.4  4 
 18 Clack, Andy                  Birmingham-S           23.00      24.09  -1.0  6 
 19 Kennedy, Vincent             Oglethorpe             24.15      24.41  -1.1  2 
 20 Johnson, Princeton           Concordia-Se           23.48      24.43  -1.1  2 
 21 Lawal, Jide                  Emory                  24.70      24.50  -0.7  1 
 22 Johnson, Samuel              Concordia-Se           23.92      24.59   NWI  5 
 23 Schofield, Andrew            Hope                   23.10      24.66  -1.0  6 
 24 Mann, Cody                   Birmingham-S           22.73      24.69  -1.9  3 
 25 Cortellessa, Nick            Emory                  24.70      24.74  -0.7  1 
 26 Kelly, Michael               Furman                 24.85      24.77  -1.1  2 
 27 Faust, Cornelius             Concordia-Se           26.80      26.55   NWI  5 
 28 Pounds, Jermome              Oglethorpe             26.70      26.61  -1.4  4 
 -- Mills, Cowin                 Unattached             21.40     X21.96  -0.7  1 
 -- Smith, Adika                 Unattached             21.50     X22.05  -1.1  2 
 -- Laporte, Jim                 Unattached             22.96     X23.54  -1.9  3 
 -- Boone, Craig                 Unattached             23.48     X23.60  -0.7  1 
 -- Pittman, Larry               Unattached             22.10     X25.40  -1.4  4 
 
Men 200 Meter Run
=====================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1 Lampkin, Cameron             Hope                   22.71      22.63   0.6  10   
  2 Parsons, Rasheed             Concordia-Se           22.78      22.98   0.6   8   
  3 VanderVeen, Kyle             Hope                   23.12      23.03   0.6   6   
  4 Squires, TaRon               Concordia-Se           23.16      23.12   0.6   5   
  5 Hurrell, Jacob               Hope                   22.90      23.19   0.6   4   
  6 Woods, LaDarius              Birmingham-S           23.20      23.20   0.6   3   
  7 Nunez, Mickael               Hope                   23.23     x23.40   0.6 
Preliminaries
  8 Cardenas, Miguel             Concordia-Se           23.27                  
  9 Perkins, Courtlandt          Emory                  23.34                  
 10 Cortes, Gilson               NYU                    23.38                  
 11 Bryant, Everett              Emory                  23.41                  
 12 Francis, Ian                 Emory                  23.46                  
 13 Chambers, Isaac              Emory                  23.56                  
 14 Moserowitz, Mike             Emory                  23.60                  
 15 Lanter, Pat                  Emory                  23.70                  
 16 Beard, Damian                Concordia-Se           23.80                  
 17 Baptiste, Karl               Concordia-Se           24.01                  
 18 Clack, Andy                  Birmingham-S           24.09                  
 19 Kennedy, Vincent             Oglethorpe             24.41                  
 20 Johnson, Princeton           Concordia-Se           24.43                  
 21 Lawal, Jide                  Emory                  24.50                  
 22 Johnson, Samuel              Concordia-Se           24.59                  
 23 Schofield, Andrew            Hope                   24.66                  
 24 Mann, Cody                   Birmingham-S           24.69                  
 25 Cortellessa, Nick            Emory                  24.74                  
 26 Kelly, Michael               Furman                 24.77                  
 27 Faust, Cornelius             Concordia-Se           26.55                  
 28 Pounds, Jermome              Oglethorpe             26.61                  
 
Men 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Vasquez, Josh                Ut-Chattanoo         1:55.79    1:54.89   10   
  2 Campbell, Jason              Emory                1:56.05    1:55.20    8   
  3 Houle, Nate                  ATC                  1:57.00    1:55.80    6   
  4 Leventhal, Rob               Phidippides          1:56.56    1:56.77    5   
  5 Perez, James                 Furman               1:57.87    1:56.89    4   
  6 McKinney, Dan                NYU                  1:55.00    1:56.93    3   
  7 Austell, Drew                Ut-Chattanoo         1:58.05    1:57.84    2   
  8 Walker, Mike                 Lee (Tenn.)          2:01.00    1:57.95    1   
  9 Trumbo, Ty                   Emory                2:00.01    1:57.95  
 10 Klecker, John                Furman               1:56.00    1:58.21  
 11 Gregg, Aaron                 Emory                2:01.80    1:58.37  
 12 Hewitt, William              Hope                 1:58.00    1:58.95  
 13 Lanza, Kevin                 Emory                1:58.44   x1:58.97  
 14 Mckeachie, Andrew            Hope                 1:57.00    1:59.62  
 15 Edwards, Cameron             Emory                1:57.89   x2:00.53  
 16 Matheson, William            Emory                2:03.76   x2:00.78  
 17 Rosen, Joel                  Emory                1:59.77   x2:01.72  
 18 Lawson, Eric                 Emory                1:59.66   x2:01.98  
 19 Gilpin, John                 Ut-Chattanoo         2:00.94    2:02.18  
 20 Weiner, Eric                 Emory                2:01.89   x2:02.29  
 21 Delianites, Steve            NYU                  2:03.62    2:04.92  
 22 Nally, Daniel                Birmingham-S         1:59.00    2:05.75  
 23 Kao, Matt                    NYU                  2:04.00    2:05.82  
 24 Snyder-Spak, Andrew          NYU                  2:03.88   x2:05.85  
 25 Serunian, Mike               NYU                  2:03.88   x2:07.41  
 26 Sinor, Andrew                Furman               2:03.67    2:08.69  
 27 Wallace, Curley              Concordia-Se         2:09.45    2:08.88  
 28 Whitaker, Cole               Lee (Tenn.)          2:13.00    2:19.92  
 29 Orrison, Zach                Lee (Tenn.)          2:22.00    2:27.94  
 30 Matthews, Jean               Concordia-Se         2:27.99    2:28.96  
 -- Colbert, Billy               Oglethorpe           2:06.95         DQ   Broke to early
 -- Hurst, Taylor                Unattached           1:55.00   X1:55.75  
 -- Robin, Alex                  Unattached           1:56.78   X1:58.75  
 -- White, Jordan                Unattached           1:57.50   X2:07.02  
 
Men 1500 Meter Run Seeded
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Berry, Chris                 Ut-Chattanoo         3:50.00    3:53.09   10   
  2 Gilmer, Lee                  Furman               3:46.30    3:54.42    8   
  3 Mckeachie, Andrew            Hope                 3:58.00    3:56.84    6   
  4 Kirwa, Emmanuel              Ut-Chattanoo         3:53.50    3:57.84    5   
  5 Moore, David                 Ut-Chattanoo         3:53.00    3:59.18    4   
  6 Given, Wilkerson             Furman               4:08.63    4:06.23    3   
  7 Willett, Robert              Birmingham-S         4:00.00    4:08.07    2   
  8 Hernandez, Brian             Hope                 4:05.00    4:10.37    1   
  9 Au-Yeung, Steven             NYU                  4:09.00    4:10.63  
 10 Deleon, Kyle                 NYU                  4:03.43    4:11.95  
 11 Kupperand, Grayson           NYU                  4:10.00    4:13.26  
 12 Rogers, James                Hope                 4:07.00    4:13.42  
 13 Cheng, Yee-Ning              NYU                  4:12.00   x4:16.03  
 14 Walker, Mike                 Lee (Tenn.)          4:00.00    4:17.12  
 15 Blumenthal, Trent            Birmingham-S         4:14.00    4:18.97  
 16 Whitaker, Cole               Lee (Tenn.)          4:22.00    4:21.71  
 17 Colbert, Billy               Oglethorpe           4:27.91    4:21.76  
 18 Brigham, Atticus             NYU                  4:14.00   x4:25.75  
 19 Kramer, Reed                 Birmingham-S         4:15.00    4:26.22  
 20 Wallace, Curley              Concordia-Se         4:29.44    4:27.83  
 21 Lackey, Quinn                Furman               4:24.00    4:30.43  
 22 Heir, Manvir                 Emory                4:12.65    4:32.48  
 23 Cronan, Bryan                Emory                4:24.98    4:42.36  
 24 Melissas, Craig              Emory                4:24.30    4:49.57  
 25 Orrison, Zach                Lee (Tenn.)          4:40.00    4:53.86  
 -- Cotter, Lucas                Ut-Chattanoo         3:51.00        DNF  
 -- Cole, Mark                   Ut-Chattanoo         4:03.00        DNF  
 -- Hurst, Taylor                Unattached           3:59.00   X4:07.51  
 
Men 1500 Meter Run unseeded
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Whitaker, Cole               Lee (Tenn.)          4:22.00    4:21.71   10   
  2 Colbert, Billy               Oglethorpe           4:27.91    4:21.76    8   
  3 Kramer, Reed                 Birmingham-S         4:15.00    4:26.22    6   
  4 Wallace, Curley              Concordia-Se         4:29.44    4:27.83    5   
  5 Lackey, Quinn                Furman               4:24.00    4:30.43    4   
  6 Cronan, Bryan                Emory                4:24.98    4:42.36    3   
  7 Melissas, Craig              Emory                4:24.30    4:49.57    2   
  8 Orrison, Zach                Lee (Tenn.)          4:40.00    4:53.86    1   
 
Men 5000 Meter Run C-Section
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Gibson, Kyle                 Hope                17:00.00   16:06.06   10   
  2 Ryan, Chris                  Hope                17:00.00   16:25.74    8   
  3 Cook, Rollin                 Hope                17:10.00   16:26.84    6   
  4 Babineaux, Chase             Berry               16:40.58   16:30.32    5   
  5 Gurley, Will                 Birmingham-S        16:20.00   16:48.86    4   
  6 Cox, Chad                    Scad Atlanta        17:00.00   16:49.62    3   
  7 Anthony, William             Berry               16:27.72   16:49.74    2   
  8 Southard, Rick               Emory               16:40.42   17:17.55    1   
  9 Bundy, Corey                 Scad Atlanta        17:30.00   17:21.83  
 10 Clesi, Christian             Birmingham-S        16:45.00   17:31.17  
 11 Sadler, Kavon                Scad Atlanta        17:30.00   17:47.05  
 12 Olsen, David                 Birmingham-S        17:00.00   17:48.65  
 13 Stocks, Lucas                Berry               17:58.00   18:43.93  
 14 Matthews, Jean               Concordia-Se        18:00.00   20:37.95  
 
Men 5000 Meter Run B-Section
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Miller, Jay                  Furman              15:31.29   15:41.64   10   
  2 Davies, Geriant              Emory               15:37.22   15:58.44    8   
  3 Horn, Jonathan               Berry               15:42.33   16:00.46    6   
  4 Strickland, Michael          ATC                 15:43.00   16:05.48    5   
  5 Adams, Ian                   Berry               16:05.00   16:18.25    4   
  6 Jarvis, Scott                Emory               15:58.19   16:42.17    3   
  7 Flores-Alvarez, Diego        Emory               16:10.74   16:42.72    2   
  8 Jones, Josh                  Berry               15:40.00   17:03.08    1   
  9 Gordon, Nathan               Emory               15:58.21  x17:03.45  
 10 Fleischhacker, Alex          Emory               15:58.20  x17:22.53  
 -- Greathouse, Tyler            Furman              15:45.00        DNF  
 
Men 5000 Meter Run  Seeded
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Caldwell, Christopher        Furman              15:04.78   15:09.18   10   
  2 McGoogan, Charles            Furman              14:58.00   15:11.27    8   
  3 Love, Nathan                 Hope                14:50.00   15:19.11    6   
  4 Baumann, Cory                ATC                 15:10.00   15:25.25    5   
  5 Blaich, Kristian             ATC                 15:21.00   15:35.23    4   
  6 Stabb, Eric                  ATC                 15:21.00   15:35.65    3   
  7 Miller, Jay                  Furman              15:31.29   15:41.64    2   
  8 Knowles, Dave                NYU                 15:20.00   15:54.93    1   
  9 Davies, Geriant              Emory               15:37.22   15:58.44  
 10 Horn, Jonathan               Berry               15:42.33   16:00.46  
 11 Sexton, Michael              Berry               15:06.88   16:04.83  
 12 Strickland, Michael          ATC                 15:43.00  x16:05.48  
 13 Gibson, Kyle                 Hope                17:00.00   16:06.06  
 14 James, Ryan                  Berry               15:30.00   16:10.23  
 15 Morgan, Caleb                Lee (Tenn.)         15:10.00   16:10.67  
 16 Caracappa, Mike              NYU                 15:21.00   16:16.60  
 17 Adams, Ian                   Berry               16:05.00  x16:18.25  
 18 Halinski, Tim                Emory               15:29.83   16:23.86  
 19 Ryan, Chris                  Hope                17:00.00   16:25.74  
 20 Cook, Rollin                 Hope                17:10.00  x16:26.84  
 21 Babineaux, Chase             Berry               16:40.58  x16:30.32  
 22 Jarvis, Scott                Emory               15:58.19   16:42.17  
 23 Flores-Alvarez, Diego        Emory               16:10.74  x16:42.72  
 24 Gurley, Will                 Birmingham-S        16:20.00   16:48.86  
 25 Cox, Chad                    Scad Atlanta        17:00.00   16:49.62  
 26 Anthony, William             Berry               16:27.72  x16:49.74  
 27 Jones, Josh                  Berry               15:40.00  x17:03.08  
 28 Gordon, Nathan               Emory               15:58.21  x17:03.45  
 29 Southard, Rick               Emory               16:40.42  x17:17.55  
 30 Bundy, Corey                 Scad Atlanta        17:30.00   17:21.83  
 31 Fleischhacker, Alex          Emory               15:58.20  x17:22.53  
 32 Clesi, Christian             Birmingham-S        16:45.00   17:31.17  
 33 Sadler, Kavon                Scad Atlanta        17:30.00   17:47.05  
 34 Olsen, David                 Birmingham-S        17:00.00   17:48.65  
 35 Stocks, Lucas                Berry               17:58.00  x18:43.93  
 36 Matthews, Jean               Concordia-Se        18:00.00   20:37.95  
 -- Greathouse, Tyler            Furman              15:45.00        DNF  
 -- Roland, Jeff                 Unattached          15:20.00  X15:58.14  
 
Men 10000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Smeltzer, Thomas             Hope                           35:10.87   10   
  2 Pederson, Samuel             Hope                           35:24.98    8   
  3 Kraay, Bruce                 Hope                           36:00.80    6   
  4 Richardson, Jordan           Hope                          x37:33.85  
 
Men 110 Meter Hurdles
=================================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 scott, naithan               Team Usa Geo           14.20      14.84q -0.9  1 
  2 Bryant, Everett              Emory                  15.39      15.93q -1.0  2 
  3 Nunez, Mickael               Hope                              16.76q -1.0  2 
  4 Pruente, Brad                Emory                  16.00      16.97q -0.9  1 
  5 McCubbin, Andrew             Hope                              18.38q -0.9  1 
  6 Warren, Taylor               Emory                  16.89      18.45q -1.0  2 
  7 Dolfin, David                Hope                              18.90q -1.0  2 
  8 Chan, Kevin                  NYU                               21.53q -0.9  1 
 -- Wright, Darrell              Unattached             16.50     X19.06  -0.9  1 
 
Men 110 Meter Hurdles
=====================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1 scott, naithan               Team Usa Geo           14.84      15.10   0.8  10   
  2 Bryant, Everett              Emory                  15.93      15.90   0.8   8   
  3 Pruente, Brad                Emory                  16.97      16.69   0.8   6   
  4 Nunez, Mickael               Hope                   16.76      16.84   0.8   5   
  5 McCubbin, Andrew             Hope                   18.38      18.04   0.8   4   
  6 Warren, Taylor               Emory                  18.45      18.37   0.8   3   
  7 Dolfin, David                Hope                   18.90      18.73   0.8   2   
  8 Chan, Kevin                  NYU                    21.53      22.03   0.8   1   
 
Men 400 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Olson, Blake                 Ut-Chattanoo           55.81      56.51   1  10   
  2 Johnson, Robb                Birmingham-S           55.78      57.18   1   8   
  3 Calyore, Christian           Hope                   59.00      57.52   1   6   
  4 Warren, Taylor               Emory                  57.15      57.62   1   5   
  5 Simms, Jake                  Ut-Chattanoo           57.00      58.61   1   4   
  6 Nash, Devon                  Concordia-Se         1:00.07      59.10   2   3   
  7 Bennett, Jose                Concordia-Se         1:03.92      59.20   2   2   
  8 Chew, Aaron                  Hope                 1:01.50    1:00.42   2   1   
  9 Dolfin, David                Hope                            1:02.01   2 
 10 McCubbin, Andrew             Hope                 1:01.04   x1:02.29   2 
 
Men 3000 Meter Steeplechase
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Bonilla, Kevin               NYU                  9:50.00    9:55.66   10   
  2 Rottschafer, Blake           Hope                 9:50.00   10:27.33    8   
  3 Adams, Ian                   Berry               10:00.00   10:37.67    6   
  4 Mauney, Chris                Hope                10:05.00   10:48.53    5   
  5 Broderick, Brian             NYU                  9:50.00   11:16.07    4   
 
Men 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hope  'A'                                           42.90      43.14   10   
     1) Schofield, Andrew               2) Hurrell, Jacob                 
     3) Lampkin, Cameron                4) VanderVeen, Kyle               
  2 Concordia-Selma  'B'                                45.00      43.86    8   
     1) Johnson, Princeton              2) McKnight, Anthony              
     3) Davis, Calvin                   4) Wilson, Warren                 
  3 Emory  'A'                                          43.50      44.21    6   
     1) Lawal, Jide                     2) Lanter, Pat                    
     3) Bryant, Everett                 4) Perkins, Courtlandt            
 -- Concordia-Selma  'A'                                43.86         DQ   Outside exchange zon
     1) Irving, Paul                    2) Squires, TaRon                 
     3) Parsons, Rasheed                4) O'Neal, Marqueze               
 
Men 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Furman  'A'                                       3:29.91    3:23.75   10   
     1) Duskin, Zach                    2) Given, Wilkerson               
     3) Rodriquez, Raul                 4) Perez, James                   
  2 Emory  'A'                                        3:24.80    3:24.30    8   
     1) Chambers, Isaac                 2) Cortellessa, Nick              
     3) Lanter, Pat                     4) Campbell, Jason                
  3 Hope  'A'                                         3:21.50    3:29.86    6   
     1) Hurrell, Jacob                  2) Barney, Elliott                
     3) Rietsema, Joel                  4) Lampkin, Cameron               
  4 Hope  'B'                                         3:30.00    3:31.90    5   
     1) Squires, Sean                   2) Soisson, Mark                  
     3) Brock, Alex                     4) Chew, Aaron                    
  5 Concordia-Selma  'A'                              3:22.00    3:35.07    4   
     1) Cardenas, Miguel                2) O'Neal, Marqueze               
     3) Cornish, Calvin                 4) Nash, Devon                    
  6 Berry  'A'                                        3:40.00    3:38.19    3   
     1) Bannister, Blake                2) Rego, Matthew                  
     3) Davis, Brandon                  4) Stocks, Lucas                  
  7 Concordia-Selma  'B'                              3:43.00    3:46.74    2   
     1) Wallace, Curley                 2) Stewart, Norman                
     3) McKnight, Anthony               4) Bennett, Jose                  
 -- Oglethorpe  'A'                                   3:48.14         DQ   Outgoing runner was
     1) Britton, Evan                   2) Harris, Nick                   
     3) Kennedy, Vincent                4) Colbert, Billy                 
 
Men 4x800 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Ut-Chattanooga  'A'                               7:48.00    7:43.81   10   
     1) Kenwright, Matthew              2) Lewis-Harris, Chris            
     3) McLarty, Kyle                   4) Moore, David                   
  2 Furman  'A'                                       7:52.08    7:47.42    8   
     1) Given, Wilkerson                2) Klecker, John                  
     3) Perez, James                    4) Gilmer, Lee                    
  3 Berry  'A'                                        7:52.00    7:52.17    6   
     1) Sexton, Michael                 2) Harrison, Bert                 
     3) Rego, Matthew                   4) Bannister, Blake               
  4 Emory  'A'                                        7:48.00    7:55.35    5   
     1) Ellwood, Stephen                2) Lanza, Kevin                   
     3) Edwards, Cameron                4) Campbell, Jason                
  5 Ut-Chattanooga  'B'                               7:52.00    8:04.60    4   
     1) Vasquez, Josh                   2) Tippit, Jordan                 
     3) Simms, Jake                     4) Olson, Blake                   
  6 Emory  'B'                                        8:03.98    8:09.60    3   
     1) Trumbo, Ty                      2) Weiner, Eric                   
     3) Gregg, Aaron                    4) Matheson, William              
  7 Birmingham-Southern  'A'                          8:08.00    8:11.09    2   
     1) Clesi, Christian                2) Nally, Daniel                  
     3) Blumenthal, Trent               4) Willett, Robert                
  8 Hope  'A'                                         8:10.00    8:17.23    1   
     1) Hewitt, William                 2) Rogers, James                  
     3) Brock, Alex                     4) Henkel, Jesse                  
 -- Emory  'C'                                        8:04.30         DQ   Outside exchange zon
     1) Chambers, Isaac                 2) Heir, Manvir                   
     3) Lawson, Eric                    4) Rosen, Joel                    
 
Men High Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 LeFlore, Travis              Tiffin                 2.10m      2.08m    6-09.75  10   
     1.68 1.73 1.78 1.83 1.88 1.93 1.98 2.03 2.08 2.11 
        P    P    P    P    P    P    O    O    O  XXX 
  2 Donkersloot, John            Hope                   2.10m      2.03m    6-08.00   8   
     1.68 1.73 1.78 1.83 1.88 1.93 1.98 2.03 2.08 
        P    P    P    P    P    O    O    O  XXX 
  3 Pruente, Brad                Emory                  1.80m      1.88m    6-02.00   6   
     1.68 1.73 1.78 1.83 1.88 1.93 
        P   XO    O   XO    O  XXX 
  4 Fulton, Dezmon               Hope                   1.83m      1.78m    5-10.00   5   
     1.68 1.73 1.78 1.83 
        P   XO    O  XXX 
  5 Hunt, Warren                 Hope                   1.78m      1.73m    5-08.00   3.50
     1.68 1.73 1.78 
        O    O  XXX 
  5 Ghasem, Wesley               Emory                  1.70m      1.73m    5-08.00   3.50
     1.68 1.73 1.78 
        O    O  XXX 
  7 Henkel, Jesse                Hope                   1.79m     x1.68m    5-06.00 
     1.68 1.73 
      XXO  XXX 
 -- Greathouse, Scott            Emory                  1.90m         NH            
     1.68 1.73 1.78 1.83 
        P    P    P  XXX 
 -- Britton, Evan                Oglethorpe             1.95m         NH            
     1.68 1.73 1.78 1.83 
        P    P    P  XXX 
 
Men Pole Vault
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Miller, Lee                  Tiffin                 4.95m      4.60m   15-01.00  10   
     3.70 3.85 4.00 4.15 4.30 4.45 4.60 
        P    P    P    P    P    P    O 
  2 Lombardo, Tony               Emory                  4.60m      4.45m   14-07.25   8   
     3.70 3.85 4.00 4.15 4.30 4.45 4.60 
        P    P    P    P    O   XO  XXX 
  3 Foley, Joseph                NYU                    4.20m      4.15m   13-07.25   6   
     3.70 3.85 4.00 4.15 4.30 
       XO    P    O    O  XXX 
  4 Ballard, Hank                Birmingham-S           4.30m      4.00m   13-01.50   5   
     3.70 3.85 4.00 4.15 4.30 
        P    P    O    P  XXX 
  5 Rosso, Michael               Hope                   3.80m     J4.00m   13-01.50   4   
     3.70 3.85 4.00 4.15 
      XXO  XXO    O  XXX 
  6 Nader, Somon                 Emory                  4.00m      3.85m   12-07.50   3   
     3.70 3.85 4.00 
        P  XXO  XXX 
  7 James, Curtis                NYU                    4.05m      3.70m   12-01.50   2   
     3.70 3.85 
       XO  XXX 
 -- Lester, Max                  NYU                    3.78m         NH            
     3.70 
      XXX 
 -- Winters, David               Hope                                 NH            
     3.70 
      XXX 
 -- Kreichelt, Andrew            Hope                                 NH            
     3.70 
      XXX 
 
Men Long Jump
===============================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 Mayhue, Steffon              Hope                   6.72m      6.94m   0.9  22-09.25  10   
     6.55m(-2.0) FOUL(0.1) 6.94m(0.9) FOUL(1.7) FOUL(1.8) 6.80m(0.4)
  2 Francis, Ian                 Emory                  6.59m      6.49m   1.9  21-03.50   8   
     6.16m(-1.0) 6.49m(1.9) FOUL(4.3) 6.29m(-0.6)       
  3 Lanter, Pat                  Emory                  6.54m      6.35m  -0.3  20-10.00   6   
     6.28m(1.5) 6.35m(-0.3) 6.21m(1.2)           
  4 Moserowitz, Mike             Emory                  6.72m      6.30m   0.7  20-08.00   5   
     6.16m(0.5) FOUL(1.4) 6.17m(0.9) 5.91m(0.4) 6.30m(0.7)   
  5 Pruente, Brad                Emory                  6.50m     x6.25m   1.0  20-06.25 
     6.25m(1.0) 6.25m(+0.0) FOUL(0.8)           
  6 Fowler, Xavier               Emory                  6.40m     x6.12m   1.3  20-01.00 
     5.94m(-0.9) 6.12m(1.3) 5.87m(0.4) 5.75m(0.5) FOUL(1.0) 5.90m(-1.5)
  7 Martin, Travis               Hope                   5.77m      6.10m   1.6  20-00.25   4   
     5.59m(+0.0) 6.03m(-1.5)    FOUL(-2.1) 6.10m(1.6) 5.95m(0.3)
  8 Kennedy, Vincent             Oglethorpe             5.86m      5.73m   0.7  18-09.75   3   
     5.69m(-0.8) FOUL(1.9) 5.73m(0.7) 5.72m(-1.7) FOUL(1.9) 4.83m(-0.4)
  9 Montenegro, Giorgio          Furman                 6.20m      5.71m   1.0  18-09.00   2   
     5.71m(1.0) FOUL(1.6) FOUL(1.9)           
 10 Britton, Evan                Oglethorpe             5.79m      5.68m  +0.0  18-07.75   1   
     5.23m(-2.4) 5.58m(-0.7) 5.68m(+0.0)           
 11 Hunt, Warren                 Hope                   5.84m      5.67m   1.5  18-07.25 
     5.61m(1.6) 5.62m(2.4) 5.67m(1.5)           
 12 Lawson, Jonas                Hope                   6.03m     x5.45m   0.9  17-10.75 
     5.29m(-1.1) FOUL(-0.8) 5.45m(0.9)           
 13 Duwat, Max                   Oglethorpe             5.78m      5.39m  -0.9  17-08.25 
     5.18m(-0.6) 5.11m(-1.0) 5.39m(-0.9)           
 
Men Triple Jump
===============================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind           Points
===============================================================================================
  1 Moserowitz, Mike             Emory                 13.90m     14.02m   0.9  46-00.00  10   
     FOUL(1.3) 13.12m(0.2) 13.16m(1.1) 13.39m(+0.0) 13.63m(-1.3) 14.02m(0.9)
  2 Francis, Ian                 Emory                 14.30m     13.87m   NWI  45-06.25   8   
     13.26m(-1.1) 13.63m(-2.0) 13.87m(-0.0) FOUL            
  3 Fowler, Xavier               Emory                 14.05m     13.82m  -2.0  45-04.25   6   
     13.41m(0.1) 13.39m(0.6) 13.65m(0.7) 12.98m(-1.9) 13.56m(0.7) 13.82m(-2.0)
  4 Britton, Evan                Oglethorpe            13.80m     13.35m  -0.3  43-09.75   5   
     FOUL      13.35m(-0.3) 13.14m(-2.1) FOUL(-1.2) 13.05m(-1.3) 13.33m(1.8)
  5 Lota, Joe                    NYU                   12.62m     12.25m   0.3  40-02.25   4   
     12.25m(0.3) 11.74m(-1.3) 11.96m(1.6) 11.85m(-1.4) 12.17m(0.6) FOUL(-1.5)
  6 Dolfin, David                Hope                  12.02m     12.07m   2.1  39-07.25   3   
     11.96m(1.9) 11.80m(1.0) 11.57m(-0.4) 11.58m(+0.0) 11.67m(1.3) 12.07m(2.1)
  7 Kennedy, Vincent             Oglethorpe            12.40m     12.03m   1.2  39-05.75   2   
     FOUL(0.3) 11.90m(-0.0) 12.03m(1.2) 11.99m(-1.7) FOUL(-0.2) 11.88m(2.1)
  8 Nunez, Mickael               Hope                  11.82m     12.00m   0.5  39-04.50   1   
     FOUL(+0.0) 11.91m(0.3) FOUL(-1.0) FOUL(-1.5) 11.54m(1.0) 12.00m(0.5)
  9 Hunt, Warren                 Hope                  11.49m     11.93m  -1.8  39-01.75 
     11.77m(-0.2) FOUL(1.0) 11.89m(-0.8) FOUL(-1.7) 11.26m(1.5) 11.93m(-1.8)
 10 McCubbin, Andrew             Hope                  11.82m    x11.69m   0.1  38-04.25 
     11.69m(0.1) 11.27m(0.8) FOUL(0.2)           
 11 Duwat, Max                   Oglethorpe            12.43m     11.51m   1.8  37-09.25 
     FOUL(1.0) FOUL(0.8) 11.51m(1.8)           
 -- Chan, Kevin                  NYU                   10.80m       FOUL                 
     FOUL      FOUL      FOUL                
 -- Lawson, Jonas                Hope                  11.67m       FOUL                 
     FOUL      FOUL      FOUL                
 
Men Shot Put
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Pemberton, John              Tiffin                17.29m     17.01m   55-09.75  10   
      17.01m  16.18m  16.34m  16.38m  16.74m  FOUL
  2 Danehy, Ryan                 Tiffin                15.81m     16.05m   52-08.00   8   
      FOUL  16.01m  15.99m  16.05m  15.43m  15.71m
  3 Arnett, Joshua               Tiffin                13.17m     13.69m   44-11.00   6   
      FOUL  FOUL  13.64m  13.69m  13.26m  13.24m
  4 Euwer, Ben                   Emory                 14.00m     13.52m   44-04.25   5   
      12.77m  12.84m  13.52m  13.34m  FOUL  FOUL
  5 Snyder, Britt                Tiffin                14.30m    x13.33m   43-09.00 
      12.67m  FOUL  FOUL  13.33m  FOUL  FOUL
  6 Miller, Michael              Tiffin                11.63m    x13.14m   43-01.50 
      11.74m  FOUL  12.44m  12.45m  13.01m  13.14m
  7 Erickson, Keenan             Hope                  12.73m     12.14m   39-10.00   4   
      11.72m  FOUL  12.14m  FOUL  FOUL  FOUL
  8 Finch, Evan                  Hope                  12.20m     12.08m   39-07.75   3   
      11.95m  11.95m  12.06m  11.89m  12.08m  11.63m
  9 Petties, Decardo             Concordia-Se          12.33m     11.97m   39-03.25   2   
      10.57m  FOUL  11.97m  10.86m  10.96m  11.00m
 10 Farelus, Jonathan            Concordia-Se          11.37m     11.34m   37-02.50   1   
      9.73m  11.34m  11.27m           
 11 Jean, Jeanfaud               Concordia-Se          10.69m     10.91m   35-09.50 
      FOUL  10.75m  10.91m           
 12 Schneider, Chris             Oglethorpe            10.78m     10.77m   35-04.00 
      10.59m  10.77m  10.53m            
 13 Vossen, Zachary              Hope                  12.21m     10.39m   34-01.25 
      FOUL  FOUL  10.39m            
 14 Amyx, Nick                   Tiffin                 9.34m     x9.44m   30-11.75 
      9.44m  8.97m  8.69m           
 15 Perry, Colin                 Birmingham-S          11.45m      9.30m   30-06.25 
      8.59m  8.41m  9.30m           
 16 Bright, Thomas               Emory                 10.00m      9.06m   29-08.75 
      FOUL  9.06m  FOUL          
 -- Des Marais, Scott            Furman                14.05m       FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL           
 
Men Discus Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Robinson, Ray                Tiffin                49.43m     46.43m     152-04  10   
      37.70m  46.43m  FOUL  43.46m  41.86m  45.59m
  2 Harrold, Corey               Tiffin                45.34m     46.21m     151-07   8   
      43.61m  46.21m  45.66m  FOUL  FOUL  42.98m
  3 Des Marais, Scott            Furman                41.97m     42.76m     140-03   6   
      40.93m  41.66m  41.76m  39.40m  40.51m  42.76m
  4 George, Kyle                 Camden VT Ins                    41.59m     136-05   5   
      FOUL  38.96m  41.59m  FOUL  FOUL  40.21m
  5 Euwer, Ben                   Emory                 41.00m     39.17m     128-06   4   
      38.95m  39.17m  FOUL  FOUL  PASS  PASS
  6 Gilchrist, Andre             Hope                  35.00m     38.99m     127-11   3   
      32.87m  38.70m  FOUL  FOUL  38.99m  38.41m
  7 Scholten, Carl               Hope                  37.00m     38.74m     127-01   2   
      36.94m  37.92m  37.16m  38.63m  38.74m  38.49m
  8 Vossen, Zachary              Hope                  38.00m     38.61m     126-08   1   
      36.00m  38.61m  FOUL  FOUL  FOUL  35.79m
  9 Jean, Jeanfaud               Concordia-Se          34.30m     35.21m     115-06 
      FOUL  35.21m  34.47m  PASS  PASS  PASS
 10 Miller, Michael              Tiffin                35.95m     34.45m     113-00 
      32.27m  28.69m  34.45m           
 11 Farelus, Jonathan            Concordia-Se          34.65m     33.61m     110-03 
      30.35m  33.34m  33.61m           
 12 Lindsay, Steven              Tiffin                37.45m    x33.27m     109-02 
      32.92m  33.27m  FOUL           
 13 Petties, Decardo             Concordia-Se          25.25m     29.02m      95-02 
      24.63m  24.82m  29.02m           
 14 Schneider, Chris             Oglethorpe            36.00m     28.47m      93-05 
      28.47m  26.01m  26.21m           
 15 McElveen, Chris              Birmingham-S          36.00m     26.85m      88-01 
      FOUL  26.28m  26.85m           
 16 Perry, Colin                 Birmingham-S          36.00m     25.05m      82-02 
      21.35m  23.27m  25.05m           
 17 Smith, Thomas                Oglethorpe            33.00m     22.32m      73-03 
      22.32m  FOUL  19.24m           
 -- Hamilton, Keenan             Tiffin                50.21m       FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL           
 
Men Hammer Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Hill, Nolan                  Tiffin                53.24m     52.33m     171-08  10   
      49.17m  51.47m  52.33m  FOUL  52.03m  FOUL
  2 Havrilla, John               Tiffin                56.57m     51.91m     170-04   8   
      48.34m  FOUL  FOUL  51.91m  FOUL  FOUL
  3 Robinson, Ray                Tiffin                45.00m     49.44m     162-02   6   
      46.87m  47.38m  46.89m  46.91m  49.28m  49.44m
  4 Harrold, Corey               Tiffin                50.03m    x47.50m     155-10 
      45.92m  45.75m  45.95m  47.50m  44.02m  46.11m
  5 Euwer, Ben                   Emory                 44.00m     43.08m     141-04   5   
      FOUL  41.12m  43.08m  FOUL  FOUL  FOUL
  6 Bright, Thomas               Emory                 40.00m     40.10m     131-07   4   
      37.62m  40.10m  39.00m  38.58m  39.14m  38.94m
  7 Scholten, Carl               Hope                  38.00m     36.83m     120-10   3   
      33.68m  32.36m  FOUL  36.83m  FOUL  FOUL
  8 Vossen, Zachary              Hope                  38.00m     36.15m     118-07   2   
      34.28m  FOUL  36.15m  FOUL  FOUL  FOUL
  9 Schneider, Chris             Oglethorpe            35.00m     31.97m     104-11   1   
      31.97m  FOUL  30.81m  30.39m  FOUL  30.94m
 10 Wiant, Pence                 Emory                 40.00m     30.12m      98-10 
      30.12m  FOUL  29.67m           
 11 Amyx, Nick                   Tiffin                          x23.06m      75-08 
      FOUL  23.06m  FOUL           
 12 Smith, Thomas                Oglethorpe            34.00m     21.98m      72-01 
      FOUL  FOUL  21.98m           
 -- McElveen, Chris              Birmingham-S          35.00m       FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL           
 
Men Javelin Throw
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims           
===================================================================================
Preliminaries
  1 Euwer, Ben                   Emory                 51.00m     50.65mq    166-02 
      48.39m  50.65m  FOUL           
  2 Orloff, Kevin                Tiffin                41.66m     44.68mq    146-07 
      39.50m  42.28m  44.68m           
  3 Wiant, Pence                 Emory                 47.00m     44.33mq    145-05 
      41.74m  44.33m  42.70m           
  4 McVety, Michael              Tiffin                43.43m     42.08mq    138-01 
      35.24m  42.08m  37.20m           
  5 Siakel, Brandon              Hope                  34.00m     40.94mq    134-04 
      34.90m  40.94m  36.32m            
  6 Luzzi, Peter                 Hope                             40.76mq    133-09 
      40.76m  FOUL  35.56m           
  7 Wolff, Jared                 Tiffin                44.33m     39.75mq    130-05 
      38.15m  39.75m  38.97m            
  8 Pruente, Brad                Emory                 50.00m     39.29mq    128-11 
      FOUL  39.29m  35.47m           
  9 Martin, Travis               Hope                  39.74m     38.45mq    126-02 
      FOUL  FOUL  38.45m           
 10 Chew, Aaron                  Hope                  40.00m     37.23m     122-02 
      FOUL  37.23m  34.35m           
 11 Schneider, Chris             Oglethorpe            35.00m     32.61m     107-00 
      29.69m  FOUL  32.61m           
 12 Hamilton, Keenan             Tiffin                49.36m     31.21m     102-05 
      FOUL  FOUL  31.21m           
 13 Van Zandt, Alex              Oglethorpe            33.00m     29.86m      97-11 
      28.95m  FOUL  29.86m            
 14 Kennedy, Vincent             Oglethorpe            30.00m     25.62m      84-01 
      FOUL  FOUL  25.62m            
 
Men Javelin Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals            Points
==========================================================================================
Finals
  1 Euwer, Ben                   Emory                 50.65m     52.35m     171-09  10   
      48.39m  50.65m  FOUL  52.35m  49.10m  FOUL
  2 McVety, Michael              Tiffin                42.08m     45.36m     148-10   8   
      35.24m  42.08m  37.20m  38.47m  45.36m  42.75m
  3 Orloff, Kevin                Tiffin                44.68m     44.68m     146-07   6   
      39.50m  42.28m  44.68m  40.63m  42.85m  39.36m
  4 Wiant, Pence                 Emory                 44.33m     44.33m     145-05   5   
      41.74m  44.33m  42.70m  FOUL  FOUL  42.09m
  5 Martin, Travis               Hope                  38.45m     44.20m     145-00   4   
      FOUL  FOUL  38.45m  44.20m  FOUL  37.56m
  6 Siakel, Brandon              Hope                  40.94m     40.94m     134-04   3   
      34.90m  40.94m  36.32m  35.62m  34.37m  35.98m
  7 Luzzi, Peter                 Hope                  40.76m     40.76m     133-09   2   
      40.76m  FOUL  35.56m  31.86m  FOUL  FOUL
  8 Pruente, Brad                Emory                 39.29m     40.21m     131-11   1   
      FOUL  39.29m  35.47m  40.21m  FOUL  FOUL
  9 Wolff, Jared                 Tiffin                39.75m     39.75m     130-05 
      38.15m  39.75m  38.97m  35.49m  38.96m  34.00m
Preliminaries
 10 Chew, Aaron                  Hope                  37.23m                       
 11 Schneider, Chris             Oglethorpe            32.61m                       
 12 Hamilton, Keenan             Tiffin                31.21m                       
 13 Van Zandt, Alex              Oglethorpe            29.86m                       
 14 Kennedy, Vincent             Oglethorpe            25.62m