Skip to navigation Skip to content Skip to footer

Kowalski, Holmes Lead Paladins In First Day Of SoCon Championships

Kowalski, Holmes Lead Paladins In First Day Of SoCon Championships

BIRMINGHAM, ALA. -- Junior Chloe Kowalski won the 10,000m with a time of 36:40.96, while sophomore Misha Holmes finished tenth and set a new school record with a time of 14.67 in the 100m hurdles to lead the Furman track and field teams Friday in the first day of the 2011 Southern Conference Outdoor Track & Field Championships in Birmingham, Ala.  The previous record of 15.02 was set in 2007 by Whitney Jones.

Junior Rebecca Shelton placed fifth in the 3,000m steeplechase with a personal-best time of 11:21.08, and the Paladin women's team had three athletes qualify for tomorrow's finals in the 800, as senior Jenna Callahan placed seventh (2:14.63), junior Erin Barker took eighth (2:14.77), and senior Monique Ositelu finished ninth (2:16.66) in the event.

For the Paladin men's team, senior Charlie McGoogan finished sixth in the 10,000m with a time of 31:10.52, followed by junior Chris Caldwell in seventh with a time of 31:24.26.  Junior Jay Miller took eleventh place in the event after turning in a time of 31:51.82.  Junior Brian Toney placed ninth in the javelin with a mark of 162-00.

Freshman Zach Duskin advanced to Saturday's finals in the 400m after placing ninth in the qualifying round with a personal-best time of 50.51, and junior Lee Gilmer qualified for the finals in the 800m after recording a time of 1:52.41 for fifth place.

The meet will conclude on Saturday, with events beginning at 8 a.m. and running throughout the day.

Furman Results - Southern Conference Day 1

Men

100m Trials

13th Raul Rodriquez 11.15

 

200m Trials

15th Raul Rodriquez 22.96

23rd Michael Kelly 24.56

 

400m Trials

9th Zach Duskin 50.51q

16th Brian Toney 54.08

18th Michael Kelly 54.77

 

800m Trials

5th Lee Gilmer 1:52.41q

13th James Perez 1:55.36

15th Wilkerson Given 1:56.13

24th Jackson Sinor 1:59.87

 

10,000m

6th Charlie McGoogan 31:10.52

7th Chris Caldwell 31:24.26

11th Jay Miller 31:51.82

 

Long Jump

12th Giorgio Montenegro 18-01.75

 

Javelin

9th Brian Toney 162-00

 

Women

100m Hurdles Trials

10th Misha Holmes 14.67

 

200m Trials

19th Starr Belmont 26.20

 

400m Trials

17th Bethany Ullrich 1:07.12

 

400m Hurdles Trials

19th Erin McChristian 1:08.85

 

800m Trials

7th Jenna Callahan 2:14.63q

8th Erin Barker 2:14.77q

9th Monique Ositelu 2:16.66q

21st Shannon Cantwell 2:28.63

 

3,000m Steeplechase

5th Rebecca Shelton 11:21.08

 

10,000m

1st Chloe Kowalski 36:40.96

 

Javelin

18th Bethany Ullrich 85-02