Skip to navigation Skip to content Skip to footer

Perez, Burton Named To SoCon All-Freshman Team At Track & Field Championships

Perez, Burton Named To SoCon All-Freshman Team At Track & Field Championships

BIRMINGHAM, ALA. -- James Perez and Catherine Burton were named to the Southern Conference All-Freshman team to lead Furman in the final day of the 2011 Southern Conference Outdoor Track & Field Championships in Birmingham, Ala.  The top three freshmen in each event earn a spot on the all-freshman team.  For the day, the Paladins recorded 13 individual and two relay top-10 finishes. 

Perez placed second Saturday in the 1,500m with a personal-best time of 4:00.36, after finishing 13th Friday in the 800m, and Burton took 10th place in the 1,500m with a personal-best time of 4:46.73.

Junior Lee Gilmer finished fourth in the 800m finals after notching a time of 1:51.99, while freshman Zach Duskin placed ninth in the 400m finals with a personal-best time of 50.51.  Freshman Jack Klecker placed ninth in the 1,500m after recording a time of 4:01.92, while junior Chris Caldwell took ninth in the 5,000m with a time of 15:28.69.  Sophomore Scott DesMarais placed fourth in the discus with a mark of 144-07 and tenth in the shot put with throw of 43-09.25.

The men's 4x400m relay team of sophomore Raul Rodriquez, sophomore Wilkerson Given, Gilmer, and Duskin placed sixth with a time of 3:25.37.

For the Paladin women's team, senior Monique Ositelu placed fourth in the 800m after recording a time of 2:14.52.  Junior Erin Barker was seventh in the event (2:17.90), followed by senior Jenna Callahan in ninth (2:21.14).  Barker placed sixth in the 1,500m with a time of 4:38.76, while Callahan was eighth at 4:40.51.

The women's 4x400m relay team of sophomore Misha Holmes, Callahan, senior Shannon Cantwell, and junior Erin McChristian placed ninth after posting a time of 4:07.06

Southern Conference All-Freshman Team

Furman

James Perez - 800m & 1,500m

Catherine Burton - 1,500m

 

Furman Results - Southern Conference Day 2

Men

400m Finals

9th Zach Duskin 50.20

 

800m Finals

4th Lee Gilmer 1:51.99

 

1,500m

2nd James Perez 4:00.36

9th Jack Klecker 4:01.92

11th Lee Gilmer 4:02.23

13th Wilkerson Given 4:03.40

 

5,000m

9th Chris Caldwell 15:28.69

18th Charlie McGoogan 16:16.59

25th Tyler Greathouse 17:07.91

 

4x400m Relay

6th Rodriquez, Given, 3:25.37

Gilmer, Duskin

 

Shot Put

10th Scott DesMarais 43-09.25


Discus

4th Scott Des Marais 144-07

 

Women

800m Trials

4th Monique Ositelu 2:14.52

7th Erin Barker 2:17.90

9th Jenna Callahan 2:21:14

 

1,500m

6th Erin Barker 4:38.76

8th Jenna Callahan 4:40.51

10th Catherine Burton 4:46.73

17th Emily Wirzba 4:57.27

 

5,000m

19th Brooke Mosteller 19:07.78

31st Jessica Pate 20:28.08

33rd Julia Bryant 20:37.58

 

4x400m Relay

9th Holmes, Callahan, 4:07.06

Cantwell, McChristian