Skip to navigation Skip to content Skip to footer

Haughey Finishes Second In 5,000m To Lead Furman At Duke Invitational

Sinead Haughey
Sinead Haughey

DURHAM, N.C. -- Sophomore Sinead Haughey placed second in the women's 5,000m race to lead the Furman track and field teams Friday in the first day of the Duke Invitational at Wallace Wade Stadium in Durham, N.C.

Haughey recorded a time of 17:03.81, placing second overall and in Section A.  Also in Section A, senior Emily Wirzba garnered fourth-place with a time of 17:12.91, while junior Catherine Burton clinched seventh place in the top section after turning in a time of 17:32.14.

Freshman Bradley Gossett turned in a personal record time of 15:19.87 to pace the Paladin men in the 5,000m event, placing second in Section C, while fellow rookie Jack Miller finished tenth in Section C with a time of 15:32.99.  Sophomore Jack Morgan was 19th in the section at 15:48.26.

The Paladins took the top three places in the second heat of the men's 1,500m.  Junior James Perez won the heat and placed fourth overall with a time of 3:54.00, followed by sophomore William Ivey, who was second in the heat and tenth overall at 3:55.94.  Senior Wilkerson Given notched a third-place finish in the heat and placed 11th overall with a time of 3:56.49.  Junior Jack Klecker took 10th in the heat and 28th overall at 4:03.01.

Junior Tyler Greathouse placed eighth in the 10,000m with a time of 31:54.20 to conclude the men's events.

For the Furman women's team, sophomore Emily Zizzi won her heat and finished ninth overall with a personal-best time of 4:50.60 in the 1,500m.  Sophomore McKenzie Woolley placed 14th in the event with a time of 4:52.24, while junior Erika Shaver took 16th place with a time of 4:54.29.  Junior Alexa Wilton clinched tenth place in the 400m hurdles with a time of 1:04.25.

The meet concludes on Saturday.  Field events begin at 9 a.m., followed by track events at 10 a.m.

 

Furman Complete Results

Duke Invitational

Day 1 

Men

1,500m

4th James Perez 3:54.00

10th William Ivey 3:55.94

11th Wilkerson Given 3:56.49

28th Jack Klecker 4:03.01

 

5,000m - Section C

2nd Bradley Gossett 15:19.87

10th Jack Miller 15:32.99

19th Jack Morgan 15:48.26

 

10,000m

8th Tyler Greathouse 31:54.20

 

Women

400m Hurdles

10th Alexa Wilton 1:04.25

 

1,500m

9th Emily Zizzi 4:50.60

14th McKenzie Woolley 4:52.24

16th Erika Shaver 4:54.29

 

5,000m - Section A

2nd Sinead Haughey 17:03.81

4th Emily Wirzba 17:12.91

7th Catherine Burton 17:32.14