Skip to navigation Skip to content Skip to footer

Paladins Win Four Events At Terrier Relays

William Ivey
William Ivey

SPARTANBURG, S.C. -- Junior William Ivey won the 1,500m, sophomore Lee Shearer claimed first in the 3,000m Steeplechase, and the Paladin men's and women's 4x800m relay teams turned in winning times to lead the Furman track and field teams Saturday at the Terrier Relays in Spartanburg, S.C.

Ivey led three Paladins that finished among the top eight in the 1,500m, turning in a time of 3:51.74.  Senior James Perez was sixth with a time of 3:59.83, while sophomore Nate Riech was eighth after crossing the line in 4:02.88.  The Paladin women also placed three runners among the top 10 in the event, as rookie Emma Mashburn placed second with a time of 4:47.34, and senior Hannah Schilpp finished seventh at 4:56.97.  Freshman Caroline Reed claimed tenth with a time of 4:56.97.

Shearer posted a winning time of 9:30.11 in the 3,000m Steeplechase, and sophomore Bryce Seymour turned in a top-five time in the 5,000m, placing fifth at 19:39.84.  Sophomore Shauna Owen finished 11th in the 400m hurdles after posting at time of 1:07.88.

Furman's men's 4x800m relay team of Ivey, Riech, freshman Austin Sprague, and Perez led the field at 7:48.28, while the women's team of sophomore Ann Sisson, sophomore Maddie Wolfe, freshman Jacquelyn Crow, and freshman Becca Cooley posted a time of 9:19.67 to take first place.

The Furman track and field teams will compete at the Sea Ray Relays in Knoxville, Tenn., April 10-11.

Julie Paré, Furman Sports Information

Complete Furman Results

Terrier Relays

Men

100m

34th Carson Priest 11.94

 

200m

45th Carson Priest 24.57

47th Jeremiah Ockunzzi 24.74

 

400m

49th Jeremiah Ockunzzi 1:00.36

 

1,500m

1st William Ivey 3:51.75

6th James Perez 3:59.83

8th Nate Riech 4:02.88

11th Matt Lange 4:03.68

15th Jack Morgan 4:05.75

45th Jack Miller 4:27.48

 

3,000m Steeplechase

1st Lee Shearer 9:30.11

 

4x400m Relay

9th Cox, Richardson, 3:36.91

Edet, Hawke

 

4x800m Relay

1st Ivey, Riech, 7:48.28

Sprague, Perez

6th Lange, Cox, 8:21.44

Richardson, Shearer

 

Women

200m

32nd Chrissy Reinemund 28.03

37th Rachel Gilbert 28.72

 

400m

19th Rachel Gilbert 1:03.81

 

1,500m

2nd Emma Mashburn 4:47.34

7th Hannah Schilpp 4:56.97

10th Caroline Reed 4:59.37

 

5,000m

5th Bryce Seymour 19:39.84

 

400m Hurdles

11th Shauna Owen 1:07.88

 

4x400m Relay

12th Sisson, Wolfe, 5:21.87

Crow, Cooley

 

4x800m Relay

1st Sisson, Wolfe, 9:19.67

Crow, Cooley

3rd Schilpp, Ferguson, 9:51.09

Gay, Reed