Skip to navigation Skip to content Skip to footer

Junior Tanner Hinkle Leads Paladins At Vanderbilt Invitational

Tanner Hinkle
Tanner Hinkle

NASHVILLE, TENN. -- Junior Tanner Hinkle recorded a time of 8:15.42 to place fourth in the 3,000m, leading four Paladins in the top-10 in the event Saturday at the Vanderbilt Indoor Track Invitational in Nashville, Tenn.  Sophomore Aaron Templeton finished seventh with a time of 8:17.47, while junior Matt Lange and junior Josh Brickell finished back-to-back in ninth and tenth place with times of 8:20.95 and 8:27.31, respectively. 

The Paladins had two runners among the top six in the men's mile.  Junior Troy Reeder turned in a fifth-place finish with a time of 4:04.88, while freshman Ryan Adams posted a time of 4:05.19 for sixth place.  

The Furman women's team was paced by the distance athletes, as junior Laura Miller placed fourth with a time of 9:43.83 in the 3,000m, and junior Bryce Seymour notched a time of 18:31.41 for sixth place in the 5,000m.  The Paladin distance medley relay team of sophomores Jaquelyn Crow, Becca Cooley, and Shannon Smith, and junior Ann Sisson finished third with a time of 12:21.50.  

Furman will compete at the Music City Challenge in Nashville, Tenn., and the Iowa State Invitational in Ames, Iowa, February 12-13. 

Julie Paré, Furman Sports Information

Vanderbilt Invitational -  Furman Results

Men

200m 

62nd Bobby Edet 23.55

64th Sam Person 25.22

65th Jeremiah Ockunzzi 27.05

 

400m

39th Bobby Edet 51.97

42nd Kyle McLagan 54.11

 

800m

22nd Quintin McKinnish 1:57.44

27th Hayden Cox 2:00.16

 

Mile

5th Troy Reeder 4:04.88

6th Ryan Adams 4:05.19

14th Austin Sprague 4:10.37

26th Kyle Polman 4:17.13

 

3,000m

4th Tanner Hinkle 8:15.42

7th Aaron Templeton 8:17.47

9th Matt Lange 8:20.95

10th Josh Brickell 8:27.31

38th Jack Miller 9:10.41

 

60m Hurdles

24th Jeremiah Ockunzzi 12.18

 

4x400m Relay

15th Edet, McLagan, 3:43.54

Person, Cox

 

Long Jump

23rd Austin Chewing 17-9.50

24th Jeremiah Ockunzzi 15-0.50

 

Shot Put

17th Jeremiah Ockunzzi 24-2.25

 

Women

400m

34th Molly Dwyer 1:09.66

 

Mile

32nd Becca Cooley 5:14.06

35th Ann Sisson 5:14.78

38th Caroline Reed 5:20.09

43rd Georgia Compton 6:01.46

 

3,000m

4th Laura Miller 9:43.83

13th Emma Mashburn 9:59.11

 

5,000m

6th Bryce Seymour 18:31.41

 

4x400m Relay

16th Couch, Rankin, 4:22.72

Dwyer, Cameron

 

DMR

3rd Crow, Cooley, 12:21.50

Smith, Sisson

 

Shot Put

27th Shannon Smith 21-5.25

28th Julia Rodriguez 18-2.25